4 ayda 735 işçi hayatını kaybetti
Haber
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 09:42 Bu haber 210 kez okundu
 
4 ayda 735 işçi hayatını kaybetti
2021’in ilk 4 ayında çeşitli sektörlerde çalışan en az 735 işçi, Kovid-19 salgını ve kazalardan dolayı hayatını kaybetti.
- Haberi
4 ayda 735 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin (İSİG) paylaştığı bilgilere göre, bu yılın ocak ayında 203, şubat ayında 139, Mart ayında 144 ve Nisan ayında ise en az 249 işçi çeşitli nedenlerle öldü. Hayatını kaybeden 735 işçiden 249 çalışanın 214’ü işçi ve memur, 35’i ise çiftçi ve esnaftan oluşuyor.

Ölümlerde kadın erkek oranı

Hayatını kaybeden içlerin 19’u kadın, 230’u da erkek işçi olduğu belirtildi. Kadın çalışanlarının ölümleri genel olarak tarım, ticaret, eğitim, sağlık ve belediye gibi iş kollarında meydana geldi. Ayrıca verilere göre ölenler arasında 8 çocuk işçi de bulunuyor. Çocuk işçi ölümleri de yine tarım, inşaat ve konaklama gibi iş sektörlerinde gerçekleşti.

Diğer yandan 51 yaş ve üstünde ise çalışma esnasında hayatını kaybeden 95 çalışan olduğu kaydedildi. Bu hayatını kaybedenler de çiftçi ve esnaflar ile tarım, maden, kimya, ağaç, ticaret, büro, eğitim, ticaret, inşaat, enerji, taşımacılık, sağlık, spor, güvenlik ve belediye sektörlerinde çalışan işçiler.

Yabancı çalışanlar

Ölenler arasında 5 kişi Suriyeli, 5 kişi Pakistanlı ve 1 kişi de Bulgaristanlı göçmen işçi olarak kayıtlara geçti. Ayrıca hayatını kaybeden çalışanların 24’ü sendikalı. Sendikalı işçiler maden, kimya, eğitim, büro, metal, gemi, sağlık ve belediye iş kollarında görev yapıyordu.

En çok ölüm gerçekleşen sektörler

İSİG’in paylaştığı verilere göre ölümler en çok ticaret, büro, eğitim, tarım, orman, inşaat, yol, belediye, genel işler, sağlık, taşımacılık, konaklama, metal, güvenlik ve madencilik gibi iş kollarında meydana geldi.

En çok ölüm nedeni ne oldu?

En fazla ölüm nedenleri arasında dünyayı yakıp geçen koronavirüs salgını, ezilme, göçük, trafik kazası, yüksekten düşme, boğulma, patlama, yanma ve intihar oldu. Nisan ayında ise yine koronavirüs nedenli ölümler en çok ticaret, büro, eğitim, sağlık, belediye, genel işler ve güvenlik işkollarında yaşandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 4, ayda, 735, işçi, hayatını, kaybetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı