"4. dalga kapıda, eğitimde bir neslin kaybedilme riski yüksek"
Haber
23 Temmuz 2021 - Cuma 19:51 Bu haber 865 kez okundu
 
"4. dalga kapıda, eğitimde bir neslin kaybedilme riski yüksek"
Türkiye’de koronavirüs salgınına karşı aşılamanın yeterli olmaması, pandeminin yeni dalgası konusunda büyük endişeye neden oluyor.
SAĞLIK Haberi

Yeni vaka dalgası hakkında Uluslararası Pediatri Kurumu IPA Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ile Dış İlişkiler Koordinatörü Kerem Hasanoğlu açıklamalarda bulundu. 

Yetişkinlerin aşılanması şart

“Başta Amerika ve Avrupa olmak üzere tüm dünyada koronavirüs açısından 4. dalga alarmının verildiğini söyleyen Hasanoğlu, Türkiye, dünyada en uzun süre eğitime ara veren ülkelerden biri olduğunu belirterek, “Eğer eğitime bir yıl daha ara verildiği takdirde bir nesli kaybedeceğiz. Eğitime ara verilmemesi için yetişkinlerin aşılanması şart. Büyükleri aşılarsak çocuklarımızı da koruma şansımız artar” dedi.

Bütün dünya endişeli

“Dünyanın salgında ikinci yılına yaklaştığını ifade eden  Uluslararası Pediatri Kurumu’nun (IPA) Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, “Delta varyantı, Hindistan ve İngiltere’den sonra Amerika’da da baskın hale geldi. Amerika’da 3 Temmuz’dan bu yana tespit edilen vakaların yüzde 51’inin Delta varyantı. İngiltere’de vaka sayıları 50 binleri bulurken, yasakların gevşetilmesiyle birlikte bu sayının birkaç hafta içinde 200 bine çıkabileceği endişesi yaşanıyor. Fransa, Almanya ve komşumuz Yunanistan da dahil, dünyada artık “4. dalga Delta varyantıyla gelecek” korkusu hakim” diye konuştu.

Çocuklar bu kadar süre eğitimden uzak kalamaz

Salgın sebebiyle Türkiye de dahil bir çok ülkede eğitime ara verildiğini ve okulların kapatılmak zorunda kalındığına dikkat çeken Prof. Dr. Hasanoğlu, şunları söyledi: “Halbuki yüz yüze eğitim her çocuğun hakkıdır ve bunun için herkesin çabalaması lazım. Ne yapıp edip okulları açabilmemiz şart. Bunun için de yetişkinlerin aşılanması çok büyük önem taşıyor. Büyüklerin aşılama oranlarımızı bir an önce yüzde 85'e çıkarmamız gerekiyor. Erişkin dediğimiz zaman da sadece öğretmenler değil, mademki okullardan bahsediyoruz, servis şoförleri, okulda çalışanlar ve aileleri ile çocuklarımızın ailelerini aşılamamız lazım. Bu da yetmez, okullarda hijyen şartları ve mesafe kurallarına uygun ortamların oluşturulması gerekiyor. Aksi takdirde yine geçen seneki gibi okulları kapatmak zorunda kalırsak, hakikaten ülke de çocuklarımız da bundan kötü etkilenir. Çocuklarımız zaten 1,5 yıldır okuldan mahrum. Buna 1 yıl daha eklemeye kimsenin hakkı yok” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: "4., dalga, kapıda,, eğitimde, bir, neslin, kaybedilme, riski, yüksek",
Yorumlar
Haber Yazılımı