6 Filistinli İsrail’in en güvenli hapishanesinden kaçtı
Haber
06 Eylül 2021 - Pazartesi 12:08 Bu haber 502 kez okundu
 
6 Filistinli İsrail’in en güvenli hapishanesinden kaçtı
İsrail şokta. Filistin'i işgal edip bir sürü Filistinliyi esir alarak uzun yıllar zalimce hapiste tutan İsrail Devleti, 6 Filistinlinin yüksek güvenlikli cezaevinden tünel kazıp kaçmasının şaşkınlığı içinde. Bu olay ülkede “büyük güvenlik ve istihbarat başarısızlığı” olarak karşılandı.
DÜNYA Haberi
6 Filistinli İsrail’in en güvenli hapishanesinden kaçtı

Gece saatlerinde İsrail'in kuzeyinde bulunan Gilboa Cezaevi'nden kaçan 6 Filistinlinin İsrail'e yönelik saldırı düzenlemesi ya da İsrail'den kaçmasından endişe dile getiren yetkililer, üçü için daha önce yüksek kaçma riski teşkil ettiği uyarısının yapıldığını aktardı.

 

ARALARINDA İSRAİL’E SALDIRANLAR DA VAR

 

Kaçan Filistinliler arasında daha önce işgalci İsrail'e karşı saldırı düzenlemiş kişilerde var. En öne çıkanı ise 2002'de Likud parti şubesine 6 kişinin öldüğü saldırı düzenleyen El Aksa Şehitleri Tugayları (El Fetih örgütünün silahlı kanadı) lideri Zekeriya Zübeydi ve İslami Cihad örgütü mensubu Yakub Nufeyat. İşgal altındaki Batı Şeria'nın sıcak noktalarından olan Cenin kentinden gelen El Aksa Şehitleri Tugayları lideri, Filistinliler ile İsrailliler arasında ünlü bir kişi.

 

İNSAN AVI BAŞLATTILAR

 

Diğer yandan başlatılan insan avı kapsamında polis, asker ve iç istihbarat servisi Şin Bet hava unsurları eşliğinde seferber olurken, İsrail ordusu kaçakların Ürdün'e geçişini önlemek için Batı Şeria'da yolları kapattı. Hapisten kaçışı soruşturmak içinse Gilboa'daki 400 mahkum diğer cezaevlerine nakledilecek.

 

TÜNELDEN KAÇMIŞLAR

 

Hapishane yetkilileri, kaçan altılının son birkaç ayda kazdıkları hapishane duvarlarının dışına çıkan bir tünelden kaçtığını ve ilk soruşturmaya göre mahkumların aynı hücreyi paylaştığını söyledi. Şin Bet, altılının kaçak bir cep telefonu kullanarak hapishane dışındaki işbirlikçilerle koordine olduğunu ve onları bekleyen bir kaçış arabasının olduğunu belirtti. Firar, bu sabah 3 sularında şüpheli kişiler gören yerel çiftçilerin polise ihbarda bulunmasıyla ortaya çıktı.

 

FİLİSTİN'DE KUTLAMA

 

Filistinliler nezdinde kutlamalarla karşılanan silahlı örgütlerin övgüsünü kazandı. İslami Cihad, 'kahramanca' diye nitelediği kaçışın 'İsrail savunma sistemini şoke edeceğini' dile getirdi. Hamas Sözcüsü Fevzi Barhum, "Kaçış bu mahkumların cesaretini kanıtlıyor, bu kadar sıkı güvenlik önlemlerine rağmen özgürlüğe kavuştular. Bu kahramanca ve etkileyici bir eylem" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 6 filistinli, israil, israil cezaevi, israil hapishanesi, israil cezaevinden kaçan filistinliler,
Yorumlar
Haber Yazılımı