ABD Kongresi’ni işgale getiren süreç nasıl oluştu?
Haber
07 Ocak 2021 - Perşembe 10:10 Bu haber 92 kez okundu
 
ABD Kongresi’ni işgale getiren süreç nasıl oluştu?
ABD'de yapılan başkanlık seçim sonuçlarının onaylanacağı Kongre'deki oturum sırasında Kongre binası, Trump destekçileri tarafından işgal edildi.
DİĞER Haberi
ABD Kongresi’ni işgale getiren süreç nasıl oluştu?

ABD Kongresi, 200 yıl aradan sonra Donald Trump destekçileri tarafından işgal edildi.

Hatırlanacağı üzere Amerika Birleşik Devletleri, geçen yılın 3 Kasım günü sandık başına gitmişti. Sandıktan günler sonra mevcut başkan Trump’ın rakibi Joe Biden galip çıkmıştı. Ancak seçimleri önce kazandığını ilan eden ilan eden Donald Trump, sonra seçimlere usulsüzlük karıştığı yönündeki iddiaları ortaya atarak, destekçilerine başkent Washington DC'de toplanmaları yönünde çağrıda bulundu. Çağrıdan sonra Beyaz Saray önünde toplanan binlerce kişiye seslenen Trump, "Asla vazgeçmeyeceğiz, yenilgiyi asla kabul etmeyeceğiz" dedi.

Kalabalık daha sonra, Senato ile Temsilciler Meclisi'nin ortak oturumunun başlamasından kısa bir süre sonra bina çevresindeki güvenlik bariyerlerini aşarak, Kongre binasının kapısına dayandı. Özellikle güvenlik önlemlerinin yetersiz kaldığı görülürken, protestocular camları ve kapıları kırarak içeri girdi.

Protestocuların Senato genel kurul salonuna ulaşmasından sonra Temsilciler Meclisi'nin kapıları kapatıldı. Kapıların önüne barikatlar kuran güvenlik güçleri içeri girmek isteyenlere ateş açtı. Bu sırada göğsünden vurulan bir protestocu kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Daha sonra yapılan açıklamada Başkan Yardımcısı Mike Pence ve senatörlerin, polis ve güvenlik güçleri tarafından Kongre binası içerisinde gizli ve güvenli bir yere götürüldüğü ve olaylar yatışana kadar da burada tutuldukları açıklandı.

Polis göstericilere zaman zaman biber gazıyla müdahalede bulunurken, olayların yatıştırılması için Ulusal Muhafızlar konuşlandırıldı. Ayrıca Başkent Washington DC'de 24 saatlik sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Diğer yandan olaylara ilişkin kameraların karşına geçen Joe Biden, "Başkan Trump'tan şimdi ulusal televizyona çıkarak yeminini ve anayasal görevini yerine getirmesini ve bu işgale son verilmesi çağrısında bulunması istiyorum. Bu bir protesto değil, başkaldırıdır. Bütün dünya bizi izliyor" dedi.

Bu açıklamadan hemen sonra Donald Trump, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla seçimlere usulsüzlük karıştığı yönündeki iddialarını yinelerken, destekçilerine de eve dönmeleri çağrısı yaptı.

Daha sonra güvenlik güçlerinin de müdahalesiyle kalabalık binadan uzaklaştırıldı ve Kongre binasında yeniden güvenliğin sağlandığı açıklandı. Bu açıklamanın ardından Kongre'nin seçim sonuçlarını tescil etme süreci de kaldığı yerden tekrar başladı.

DÜNYADAN TEPKİLER

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz. ABD’deki vatandaşlarımızın kalabalık mekanlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz” denildi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Washington’daki durumun kaygı verici olduğunu ve gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ‘‘Washington’dan gelen bu görüntüler Demokrasi düşmanlarını memnun edecek’’ dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise ‘‘Washington"dan gelen görüntüler şok edici. Demokratik bir seçimin sonuçlarına saygı göstermek gerekir" sözlerini kullandı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ‘‘ABD Kongresi’nde utanç verici sahneler. ABD dünyada demokrasiyi temsil ediyor, şimdi iktidarın barış içinde ve usulüne uygun şekilde transferi ABD için hayati önem taşıyor’’ dedi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise Washington’dan ve Kongre’den gelen haberleri kaygıyla izliyorum. Amerika’nın demokrasisinin gücüne güveniyorum. Joe Biden’ın yeni yönetimi bu gergin dönemi aşacak ve Amerikan halkını yeniden birleştirecek’’ mesajını iletti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise ‘‘ABD kurumlarının ve demokrasisinin gücüne inanıyorum. İktidarın barış içinde devri bunların merkezinde yer alıyor. Joe Biden seçimi kazandı. ABD’nin gelecek Başkan’ı olarak onunla çalışmak için sabırsızlanıyorum’’ dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’da sosyal medya hesabından yayınladığı videolu mesajında ABD demokrasisinin gücüne inandıklarını söyledi ve başkent Washington’da yaşananların Amerika’ya uygun olmadığını kaydetti. Macron, Washington’a Fransa’nın dostluğunu ve desteğini iletti, ‘‘Biz demokrasiye inanıyoruz’’ dedi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ise ‘‘ABD Kongresi demokrasinin mabedidir. Bu akşam Washington’daki görüntülere şahit olmak şok edici. ABD’nin iktidarın barış içinde Joe Biden’a transferini sağlayacağına güveniyoruz’’ sözlerini kullandı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: ABD, Kongresi’ni, işgale, getiren, süreç, nasıl, oluştu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı