Adana’da yangın 5 köy boşaltıldı
Haber
29 Temmuz 2021 - Perşembe 08:36 Bu haber 402 kez okundu
 
Adana’da yangın 5 köy boşaltıldı
Kozan ilçesinde çıkan orman yangını sebebiyle 5 köyün boşaltıldığını duyuran Adana Valisi Süleyman Elban, 2 köyde ise tahliye için hazırlık yaptıklarını belitti.
YAŞAM Haberi
Adana’da yangın 5 köy boşaltıldı

Türkiye son günlerde çıkan yangınlarla boğuşuyor. Özellikle Antalya’nın Manavgat ilçesinde çıkan korkunç görüntülere neden olmuştu. Bir diğer yangın ise Adana’da çıktı. Yangına ilişkin açıklamayı Adana Valisi Süleyman Elban yaptı. Vali Elban, Kozan ilçesi Kızlarsekisi civarındaki yangın alanındaki incelemesinden sonra yaptığı açıklamada, poyraz nedeniyle çok hızlı yayıldığını ifade etti.

BİRÇOK KİŞİ YAYLALARDA

Vali Süleyman Elban, yaz olması nedeniyle birçok kişinin yangın bölgesindeki yaylalarda olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: "Dolayısıyla alanda ilk yaptığımız iş vatandaşları tamamen tahliye etmek oldu. Yaz dönemi, yayla dönemi olması nedeniyle ciddi bir güçlüğümüz var. Çünkü sadece yerleşim yerlerinde değil arazide birçok yerde vatandaşlarımız vardı. Alanda arkadaşlarımız kimsenin kalmaması için çalışma yürüttü. Alanda kimsenin kalmadığı yönünde bilgiler geldi. Birinci önceliğimiz can kaybının önlenmesiydi.

YANGN ÇOK HIZLI DAĞITIYOR

Vatandaşlarımızı dışarı aldıktan sonra şimdi gerekli araçlarla yangının büyümemesi ve belirli bir alanda sıkıştırılması, kontrol edilmesiyle ilgili de çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Dışarıda şu anda saatte 70 kilometreyi geçen süratli rüzgar var. Rüzgar, hem yangını çok hızlı dağıtıyor hem mücadeleyi çok zorlaştırıyor hem de dengesiz bir dağılıma neden oluyor. Birinci önceliğimiz yangını söndürmek. Bugün içerisinde çıkan yangınların ciddi bir bölümü rüzgar nedeniyle elektrik tellerinin kopmasından kaynaklandığını biliyoruz."

Kaynak: Editör:
Etiketler: adana yangın, kozan yangın, adana kozan yangın, yangın faciası,
Yorumlar
Haber Yazılımı