Alerjisi olanlar koronavirüs aşısı olabilir mi?
Haber
27 Haziran 2021 - Pazar 17:26 Bu haber 611 kez okundu
 
Alerjisi olanlar koronavirüs aşısı olabilir mi?
Toplumsal bağışıklığı artırmak için Türkiye’de kornavirüse karşı aşılama çalışmaları hızlanmış durumda. Aşılama karşı ön yargılar bir kesimde devam ederken, bir takım rahatsızlığı olan insanlar da aşı olabilir miyim diye merak ediyor.
SAĞLIK Haberi
Alerjisi olanlar koronavirüs aşısı olabilir mi?

Durum böyle olunca uzmanlar bu merakları gidermeye çalışıyor. Rahatsızlığı olan insanlar için alerjisi olan insanlar için uzmanlar, Kovid-19 aşılarıyla ilgili endişelerine açıklık getirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Dilşad Mungan, "Alerjisi, astımı olan insanlar yürürlükte olan koronavirüs aşılarından dilediğini seçip aşısını yaptırabilirler. Tavsiyemiz, aşılarını kesinlikle hastanede olmaları ve aşıdan sonra yarım saat gözlem altında durmaları" ifadelerini kullandı.

SİNOVAC VE BİONTECH AYNI

Ayrıca BioNTech aşısının ciddi alerjik reaksiyon oluşturma olasılığının, 1 milyonda 4.6 olduğunu belirten Başkanı Prof. Dr. Dilşad Mungan, "Tüm aşılarda görülenden çok farklı bir oran değil. Sinovac'ta ise aşı uygulamalarından sonra ortaya çıkan sonuçlar, BioNTech'le aynı olduğunu gösteriyor" dedi.

PENİSİLİN ALERJİSİ OLANLAR İÇİN DURUM NE

Penisilin alerjisi olanlar için ise İlaç Alerjileri Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Emine Dibek Mısırlıoğlu şu ifadeleri kullandı: ''Lütfen kimse alerjim var diye aşı yaptırmaktan korkmasın. Kesinlikle doktorlarıyla görüşsüler ve tavsiye edilen şekilde aşılarını yaptırsınlar.'' Penisilin, ağrı kesici gibi alerjisi olan bir hastanın BioNTech aşısını yaptırabileceğini ifade eden Prof. Dr. Mısırlıoğlu, "Birden çok grupta alerjisi olan, ağır ilaç alerjisi olan kişiler ise aşı olmadan önce uzmanlarca değerlendirilmeli" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: kornavirüs aşısı, alerjisi olanlar aşı yaptırabilir mi? BioNTech, Sinovac, Penisilin alerjisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı