Almanya virüse karşı Yapay Zeka Merkezi kuruyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Türkiye kademeli normalleşecek
Türkiye kademeli normalleşecek
Haber
19 Şubat 2021 - Cuma 09:40 Bu haber 66 kez okundu
 
Almanya virüse karşı Yapay Zeka Merkezi kuruyor
2012 yılında dünyanın yeni bir salgınla karşı karşıya olduğunu hazırladığı raporla belgeleyen ve bu konuda Alman hükümetini daha önce uyaran Robert Koch Enstitüsü (RKI), olası salgınlara karşı Yapay Zeka Merkezi kurdu. Merkez, yapacağı çalışmalarla virüste yeni mutasyonlar meydana geldiğinde, mutasyonların ne kadar tehlikeli olduklarını çok daha hızlı hesaplamayı mümkün kılacak.
DİĞER Haberi
Almanya virüse karşı Yapay Zeka Merkezi kuruyor

Konuyla ilgili Alman gazetesi Handelsblatt'a konuşan Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, Brandenburg eyaletinin Wildau kentinde geçen ay inşaatına başlanan Yapay Zeka Merkezi'nin, birkaç ay içinde kullanıma hazır hale geleceğini söyledi.

Amaçlarının, halk sağlığı araştırmaları için büyük veri kaynaklarını yapay zeka tabanlı teknolojilerle kullanılabilir hale getirmek olduğunu belirten Wieler, söz konusu merkezle Enstitünün, salgınları daha kapsamlı bir şekilde analiz etmek, hastalıkların zorluklarını daha iyi hesaplamak ve erken uyarı sistemleri geliştirmek istediğini aktardı.

Ayrıca RKI'nın, laboratuvarlarda topladığı verileri diğer veri kaynaklarıyla (hava durumu raporları, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarındaki raporlar veya Federal İstatistik Dairesi gibi) ilişkilendireceğini bildiren Wieler, "Bu şekilde, virüsler hakkında daha önce bilmediğimiz durumları öğrenebiliriz.

Örneğin, yeni mutasyonlar söz konusu olduğunda ne kadar tehlikeli olduklarını çok daha hızlı hesaplamak mümkün olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Wieler, merkezde ilk başta 101 veri bilimcisi istihdam edeceklerini ve Wildau Teknik Üniversitesi ile iş birliği yapacaklarını aktardı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Almanya, virüse, karşı, Yapay, Zeka, Merkezi, kuruyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı