Ankete göre seçimlerde Erdoğan'ı 4 isim yenebilir
Haber
25 Mayıs 2021 - Salı 10:25 Bu haber 382 kez okundu
 
Ankete göre seçimlerde Erdoğan'ı 4 isim yenebilir
2023 yılında yapılacak seçimler öncesi yapılan son ankete göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İYİ Parti lideri Meral Akşener’in aldığı oy Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan daha fazla.
- Haberi
Ankete göre seçimlerde Erdoğan'ı 4 isim yenebilir

Geçen ay yaptıkları anketten detaylarını kamuoyuyla paylaşan MetroPOLL Araştırma Şirketi'nin kurucusu Özer Sencar, çarpıcı sonuçlar yayınladı.

Katılımcılara yöneltilen soru ise şu: Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar aşağıdaki gibi olursa hangi adaya oy verirsiniz?

ERDOĞAN’I YENEMEYEN TEK KİŞİ KILIÇDAROĞLU

Ankette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuldu.

Söz konusu dört adayın arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı geçemeyen tek isim, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Özer Sencar'ın açıklamasına göre anketin sonucu şu şekilde:

Erdoğan yüzde 38.8 - İmamoğlu yüzde 49.7.

Erdoğan yüzde 37.5 - Yavaş yüzde 49.4.

Erdoğan yüzde 38.5 - Akşener yüzde 42.5.

Erdoğan yüzde 42.5 - Kılıçdaroğlu yüzde 39.7

​Araştırmanın künyesini de paylaşan Sencar, Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 16-21 Nisan 2021 tarihleri arasında toplam 1752 kişi ile yapıldı. Araştırmanın 0.95 güven sınırları içinde +/- 2.34 hata payı ile CATI (Bilgisayar destekli telefonda anket) yöntemiyle gerçekleştirildiği söylendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2023 seçimleri, cumhurbaşkanı adayları, oy, seçim, siyaset,
Yorumlar
Haber Yazılımı