“Antalya’nın iklimi Mısır gibi olacak”
Haber
01 Temmuz 2021 - Perşembe 12:24 Bu haber 351 kez okundu
 
“Antalya’nın iklimi Mısır gibi olacak”
2100 yılında Antalya'nın şu anki ikliminin Mısır gibi olacağını belirten Prof. Dr. Mehmet Levent Kurnaz, "İnsanlar sıcaktan düşüp ölecek. Böyle günlerde tamamen içeride ve klimayla yaşamak mümkün olabilecek. Olası krizi yalnız iklim değişikliğini önleyebilirsek durdurmak mümkün olacak" dedi.
YAŞAM Haberi
“Antalya’nın iklimi Mısır gibi olacak”

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Levent Kurnaz, iklim değişikliğinin olası etkilerine dair beklentileri açıkladı.

DURUM HER YIL KÖTÜLEŞECEK

2100 yılında Antalya'da turizm sezonunun olmayacağını iddia eden Prof. Dr. Kurnaz, şunları söyledi: " İnsanlar sıcaktan düşüp ölecek. Böyle günlerde tamamen içeride ve klimayla yaşamak mümkün olabilecek. Olası krizi yalnız iklim değişikliğini önleyebilirsek durdurmak mümkün olacak. Tüm dünyanın kömür, petrol, doğal gaz yakmayı acilen terk etmesi lazım. İklim değişikliğini önlemek için Türkiye'nin ekstra özel bir şey yapmasına gerek yok, bütün dünyanın bu konuda çalışması lazım. Durum 2020'den 2100'e kadar yavaş yavaş kötüleşecek. İleri doğru gittikçe kötüleşecek.”

TARIMSAL SULAMAYA DÜZENLEME ŞART

Diğer yandan sulama projelerinin de kesinlikle yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Kurnaz, “Yılda kişi başına düşen su miktarı 1360 metreküp. Bu rakam cumhuriyet kurulduğu yıllarda 8 bin metreküptü. 20 yıl içinde 1000 metreküpe inecek. Bu, su fakiri olmamız, anlamına geliyor. Suyun yüzde 75'ini şu anda tarımda sektöründe kullanıyoruz. Tarımsal sulamada ciddi adım atmazsak ürünlerimizi üretecek su bulamayacağız" ifadelerini kullandı.

2021 YILI OLDUKÇA TEHLİKELİ

Konuya ilişkin konuşan bir diğer isim olan Türkiye Tabiatını Koruma Derneği bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, meteorolojiden gelen verilere bakıldığı zaman bu yılın ilk 5 aylık döneminin, en kurak yıl olarak kayıtlara geçtiğini ve geçen yıldan çok daha kötü olduğunu belirtti. Yağışların az olması ve aşırı sıcaklıkların göl, gölet, baraj, dere, nehir gibi sulak alanlardaki buharlaşmayı da ciddi ölçüde artırdığını söyleyen Dr. Kesici, "Topraktaki buharlaşma da artıyor. Topraktaki nem azalışı da suya ihtiyacın yükselmesine sebep olur. Dolayısıyla tarımsal üretimde 2021 yılı oldukça tehlikeli" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: iklim krizi, iklim değişikliği, kuraklık, aşırı sıcaklar, sıcak hava, antalya, antalya iklimi, antalya turizm,
Yorumlar
Haber Yazılımı