Aşı olmayan 7 bin sağlıkçı görevden uzaklaştırıldı
Haber
06 Eylül 2021 - Pazartesi 11:11 Bu haber 313 kez okundu
 
Aşı olmayan 7 bin sağlıkçı görevden uzaklaştırıldı
Yunanistan aşı yaptırmayan sağlıkçılara karşı sert önlemler alıyor. Bu kapsamda Yunanistan Sağlık Bakanı Thanos Plevris, korona virüs aşısı yaptırmayan 6 bin 412 sağlık çalışanı ve 500 ambulans görevlisinin geçici olarak görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.
DÜNYA Haberi
Aşı olmayan 7 bin sağlıkçı görevden uzaklaştırıldı

Yunanistan Sağlık Bakanı Thanos Plevris, zorunlu aşı uygulamasıyla sağlık çalışanları arasındaki aşılama oranının gittikçe arttığını belirtti. Yunanistan'da korona virüs salgını ile mücadele kapsamında sağlık çalışanlarına aşı olmaları için verilen süre 1 Eylül'de doldu. Yunanistan Sağlık Bakanı Thanos Plevris Meclis'te yaptığı konuşmada, korona virüs aşısı yaptırmayan 6 bin 412 sağlık çalışanının ve 500 ambulans görevlisinin görevden uzaklaştırıldığını ifade etti.

 

SAĞLIKÇILARIN ÇALIŞTIKLARI YERLER

 

Görevden uzaklaştırılan sağlıkçılara ilişkin detay veren Bakan Plevris, 6 bin 412 sağlık çalışanından 5 bin 594'ünün hastanelerde, 818'inin ise ilk derece sağlık kuruluşlarında çalıştığını söyledi. Zorunlu aşılama uygulamasının etkisini gösterdiğini belirten Bakan Plevris, "Zorunlu aşılama başlamadan önce sağlık sisteminde aşısızlar için çift haneli ve daha fazlasına ulaşan yüzdelerden bahsediyorduk" dedi.

 

İŞE DÖNMELERİ İÇİN YENİ BİR TARİH BELİRLENECEK

 

Plevris ayrıca, zorunlu aşı uygulaması sonucu bir hastanede aşılı çalışan oranının yüzde 35'ten yüzde 87'ye çıktığını vurguladı. 10 binden fazla sağlık çalışanının görevden alınmasına hazırlıklı olduklarını dile getiren Plevris, önümüzdeki hafta, aşının ilk dozunu olan sağlık çalışanlarının işe dönmeleri için yeni bir tarihin belirleneceğini kaydetti.

 

YUNANİSTAN'DA AŞILAMA ORANI YÜZDE 53'Ü GEÇTİ

 

Konuya ilişkin açıklama yapan Kamu Hastanesi Çalışanları Federasyonu (POEDIN) ise, uzmanların yeni bir korona virüs dalgasını beklediği kış mevsiminden önce, hali hazırda zayıf durumdaki sağlık sistemi için görevden uzaklaştırılanların son derece gerekli olduğunu savundu. Korona virüs vakalarının arttığı bu dönemde sağlık birimlerinin daha da zayıflamasından korkuluyor. Yunanistan'da virüse karşı tamamen aşılananların oranı yüzde 53'ü geçti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: aşı, aşılama, sağlıkçılar, koronavirüs salgını, yunanistan,
Yorumlar
Haber Yazılımı