Aşı olmayanlar sosyal alanlara girmesin teklifi
Haber
12 Temmuz 2021 - Pazartesi 10:52 Bu haber 735 kez okundu
 
Aşı olmayanlar sosyal alanlara girmesin teklifi
Kovid-19 ile mücadelede ilişkin konuşan Prof. Dr. İsmail Balık, aşı olmayı düşünmeyen gençleri teşvik etmek amacıyla konser, futbol maçı gibi sosyal alanlara girmek için 2 doz aşı zorunluluğunun getirilmesi teklifinde bulundu.
SAĞLIK Haberi
Aşı olmayanlar sosyal alanlara girmesin teklifi

Kovid-19’un diğer birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de tespit edilen, bulaşıcılığı çok yüksek Delta ve Delta Plus varyantları ve yayılımının durdurulması için özellikle gençlerin aşılanmaya teşvik edilmesine ilişkin Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, değerlendirme yaptı.

DELTA, DELTA PLUS VARYANTLARI

“Aşılanmanın yaygınlaşmasına yoğunlaşmalıyız” diyen Balık, şunları söyledi: "koronavirüse karşı elimizde çok önemli bir silah var; o da aşı. Delta ve Delta Plus varyantları ülkemizde iyice yayılmadan aşılamaların çok hızlı bir şekilde sürdürülmesi lazım. Bir sürü ülkede aşının, salgının önüne geçilmesinde ne kadar işe yaradığı görüldü. Türkiye’de de çok açık gözlemlerimiz var. Aşılı olanlar arasında yoğun bakıma girme ve ölüm neredeyse hiç yok."

AŞI OLMAYANLARA KARŞI TEDBİR ALINMALI

Aşı olmayanlara karşı alınması gereken önlemlere dair de konuşan Prof. Dr. Balık, bazı üniversitelerin yalnızca aşılarını olmuş öğrencilerin yüz yüze eğitime katılabileceğine ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine, ülkelerin aşılamaya teşvik amaçlı bu ve buna benzer tedbirleri almaya başladığını belirtti.

GENÇLER AŞIYA KARŞI ÇOK İLGİSİZ

Diğer yandan aşılama konusunda çok katı uygulamalardan yana olmadığı söyleyen Balık, şu sözleri kullandı: "Özellikle gençler arasında aşı kararsızlığı, ilgisizliği ya da lakayıtlığının daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu durumu ortadan kaldırmak ve gençleri aşıya teşvik etmek amacıyla yasaklamalardan ziyade gençlerin keyfekeder sosyalleştikleri alanları kısıtlamaya dönük uygulamalara gidilebilir. Örneğin konserler, tiyatro, sinema, eğlence merkezleri, futbol, basketbol maçları gibi alanlara 2 doz aşısını olmayanlar alınmayabilir. Bu tip yerlere isteğe bağlı gidildiği için kimse de bir zarar görmez. Mesela, toplu taşımayı, şehirler arası seyahati yasaklayamazsınız, o zaman kişinin zorunlu günlük yaşantısına dokunan müdahaleler söz konusu olur.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: aşı olmayanlara karşı tedbirler neler, aşı olmamak yasak mı, aşı olmak zorunlu mu, aşı zorunlu mu, korona tedbirleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı