Audi dizel araba üretimini bitiriyor
Haber
27 Haziran 2021 - Pazar 21:31 Bu haber 490 kez okundu
 
Audi dizel araba üretimini bitiriyor
Dizel ve benzinli otomobil üretimini bitirecek otomobiller kervanına Audi de katıldı. Audi 2033 yılına kadar temiz tümüyle elektrikli otomobil üretmeye karar verdi.
EKONOMİ Haberi
Audi dizel araba üretimini bitiriyor

Alman menşeli lüks otomobil üreticisi Audi, otomotiv endüstrisinin tüm dünyada elektrikli otomobillere yönelik geçişlerin çoğalmasıyla birlikte, 2033 yılına kadar dizel ve benzinli otomobil üretimini bitireceğini duyurdu.

2026’DAN SONRA SADECE ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

Konuya ilişkin konuşan Audi firmasının CEO’su Markus Duesmann "Audi, elektrik çağına kararlı ve güçlü bir adım atmaya hazır" ifadesini kullandı. Ayrıca 2026 yılından sonra sadece elektrikli araba modellerini piyasaya çıkaracağını belirten Audi yetkilileri, 2033 yılına kadar içten yanmalı motorların üretimini etap etap bitirmeyi hedeflediği açıklandı.

4 YIL İÇİNDE 20’DEN FAZLA ELEKTRİKLİ MODEL

Ayrıca Audi'nin 2021 yılı için dizel veya benzinli modellerden daha fazla yeni elektrikli model piyasaya sürdüklerini belirten CEO Duesmann, 2025 yılına kadar şirketin ürün gamında 20’den fazla tamamen elektrikli model olacağını söyledi.

Markus Duesmann Audi'nin daha çok verimlilik sağlamak için içten yanmalı motorlar geliştirmek için sonuna kadar çalışmayı sürdüreceklerini belirtirken, "Audi'nin son içten yanmalı motoru şu ana kadar ürettiğimiz en iyi motor olacak" diye konuştu.

DİZEL ÜRETİMİ BİTİRME KARARI ALAN DİĞER ŞİRKETLER

Diğer yandan daha önce dizel otomobil üretimini bitireceklerini açıklayan bir dizi otomobil firması oldu. Bunlardan Çin'in en büyük devlete ait otomobil üreticilerinden biri olan BAIC ve İngiliz Jaguar, 2025 yılına kadar benzinli araç satışını durduracağını duyurmuştu.

VOLVO - GENERAL MOTORS

BAIC ve Jaguar’dan sonra İsveçli Volvo, 2030'dan sonra sadece elektrikli modeller satmayı hedeflendiklerini belirtirken, elektrikli otomobile geçiş tarihini 2035 olarak açıklayan ABD devi General Motors takip ediyor.

MERCEDES-BENZ – VOLKSWAGEN

Bir diğer Alman firması olan Mercedes-Benz üreticisi Daimler ise, 2039 yılına kadar içten yanmalı motorları tedavülden kaldırmayı hedeflediklerini duyururken, en son Volkswagen de 2040 yılında geçişin tamamlanacağını açıklamıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Audi, dizel, araba, üretimini, bitiriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı