AVM’lere gelenler artırılmış gerçeklik gözlüğüyle taranacak
Haber
04 Haziran 2021 - Cuma 09:46 Bu haber 285 kez okundu
 
AVM’lere gelenler artırılmış gerçeklik gözlüğüyle taranacak
İlk olarak İstanbul’daki 4 AVM’de başlatılan yeni uygulamaya ile bundan sonra AVM’lere gelenlerin HES kodu, artırılmış gerçeklik gözlüğüyle yapılacak. Bu şekilde AVM girişlerinde oluşan kuyruk ve buna bağlı yoğunluk azaltılacak.
SAĞLIK Haberi
AVM’lere gelenler artırılmış gerçeklik gözlüğüyle taranacak

Türkiye çapında 90 AVM’de hizmet veren bir güvenlik şirketi, Hayat Eve Sığar (HES) kodunu sorgulamak için artırılmış gerçeklik gözlüklerini devreye soktu. Pilot uygulama İstanbul’da bulunan 4 büyük AVM’de hizmete girdi. 

GÜVENLİĞE HAREKET ÖZGÜRLÜĞÜ SAĞLIYOR

4 AVM’de hizmete soktukları uygulamaya ilişkin konuşan şirketin Türkiye AVM Segment Lideri Barış Yelman, “Artırılmış gerçeklik gözlüğünün giyilebilir olması, kullanan kişinin ellerini serbest bir şekilde kullanmasına olanak sağlıyor. Bu şekilde özellikle HES kodu kontrolü sırasında güvenlik personeli arkadaşlarımıza hareket özgürlüğü sağlıyor. Personel bu şekilde hızlı hareket ederek, daha fazla sorgu yapabilme imkanına sahip oluyor. Ayıca AVM girişlerinde de yoğunluk azaltılmış oluyor” ifadelerini kullandı.

HAVALİMANLARINDA DA KULLANIMA GİRECEK

Termal kameralarla ateş ölçümü yapabilen teknolojiden yararlandıklarını belirten Barış Yelman, “Yeni normalleşme sürecinde HES kodu uygulaması vazgeçilmez bir unsurdur. Özellikle AVM girişlerde oluşan yoğunluğu azaltmak için HES kodu kontrol terminal, kiokslar gibi başka uygulamaları da devreye sokmuştuk. Şimdi de yoğunluğu daha fazla azaltmak ve gelenlerin sorgulama sırasında sosyal mesafeyi korumasını sağlamaları hedefiyle arttırılmış gerçeklik gözlüğünü hizmete aldık” dedi.

YAYGINLAŞTIRMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

Özel ekipmanın nasıl çalıştığına yönelik bilgi veren Yelman, HES kodu kontrol aplikasyonu gözlüğe yüklendi. Ziyaretçiler, güvenlik görevlisi arkadaşın taktığı şapkada bulunan, kameraya HES kodunu okutarak AVM’ye giriş yapabiliyor. Sorulama işlemi daha uzak mesafeden, seri bir şekilde yapılıyor. Ziyaretçi sayılarının fazla olduğu, bünyemizdeki AVM’lerle görüşmelerimiz devam ediyor, yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. İlerleyen süreçte, havalimanlarında da kullanmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

UYGULAMANIN ÇALIŞMA YÖNTEMİ

Uyulama güvenlik personelinin şapkanın üzerine yerleştirilen artırılmış gerçeklik gözlüğü, alışverişe gelen insanların HES kodunu otomatik olarak okuyarak kimin riskli kimin risksiz olduğunu ortaya çıkarıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AVM, hes kodu, hayat eve sığar, koronavirüs, salgın, pandemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı