Avrupa, plastik ürünleri yasaklıyor
Haber
03 Temmuz 2021 - Cumartesi 07:54 Bu haber 487 kez okundu
 
Avrupa, plastik ürünleri yasaklıyor
Çevre güvenliğine karşı bir dizi önlem almaya başlayan Avrupa Birliği, bu kapsamda tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımına tamamen yasaklamaya hazırlanıyor. İçlerinde plastik çatal kaşık, torba ve çubukların da bulunduğu 10 ürünün kullanımı yarından itibaren yasak olacak.
YAŞAM Haberi
Avrupa, plastik ürünleri yasaklıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, çevre kirliliğiyle mücadele kapsamında açıklanan tek kullanımlık 10 plastik ürüne ilişkin kararı yürürlüğe koymaya hazırlanıyor. Buna göre bu kapsamda Almanya'da plastik tabak, çatal, kaşık ve pamuklu pipetlerin kullanımı ve satışı tamamen yasak olacak.

STOKLARI OLANLAR BİTENE KADAR SATACAK

Diğer yandan ellerinde hala stok bulunduran işletmeler de, stoklarını eritene kadar bu ürünleri kullanamaya devam edebilme olanağını sürdürecek. Bu konuda Fransız hükümeti ise plastik kullanımına ilişkin yasak kararını yıl başında yürürlüğe koymuştu.

POLİSTİREN KÖPÜK DE YASAKLANMIŞTI

Avrupa Birliği kararına ek olarak, ülkede atık karşıtı yasa kapsamında, özellikle restoran işletmecilerinin talep ettiği polistiren köpük kutuların kullanımı, 1 Ocak’tan bu yana yasak.

HEDEF 2025'E KADAR YÜZDE 100 GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLEN MALZEME

Ayrıca karadan önce elinde ürün olan işletmecilerin stokları bitirmesi için 1 Temmuz’a kadar verilen süre ise dolmuş oldu. Restoranlarda köpük ambalaj kullanımı dönemi böylece sona erdi. Yasa kapsamında 2025’e kadar tamamen yüzde 100 geri dönüştürülebilen malzemelere geçilmesi amaçlanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AB, Avrupa Birliği, plastik çatal, plastik kaşık, plastik bardak, çevre,
Yorumlar
Haber Yazılımı