Avustralya'da pandemi kısıtlamaları için “askeri müdahale”
Haber
30 Temmuz 2021 - Cuma 12:02 Bu haber 537 kez okundu
 
Avustralya'da pandemi kısıtlamaları için “askeri müdahale”
Avustralya'da asker salgın kısıtlamalarının uygulanması için asker şehre indi. 5 haftadır uygulanan ve 28 Ağustos'ta bitmesi planlanan kapanmaya rağmen vakaların arttığı Sidney'e halkın kısıtlamalara uyması için yüzlerce asker konuşlandırıldı.
DÜNYA Haberi
Avustralya'da pandemi kısıtlamaları için “askeri müdahale”

Avustralya'nın en büyük şehri Sidney'e Kovid-19’un Delta varyantının yayılmasına karşı alınan kapanma önlemlerinin uygulanabilmesi için “askeri müdahale” yapıldı. Geçen ayın başında başlayan Delta salgınının yaklaşık 3000 vaka ve 9 ölümün yaşandığı 5 milyon nüfuslu Sidney'de sıkı kısıtlamalara rağmen vakaların artması üzerine Yeni Güney Galler eyaleti yönetimi federal hükümetten asker konuşlandırmasını talep etti.

Askerler polise bağlı olacak

Polisin komutası altında olacağı ve silah taşımayacağı açıklanan yüzlerce asker, Sidney'e inecek. Alınan bu kararı “demir yumruk indirme” diye nitelendiren pek çok kişi, askeri müdahalenin gerekli olup olmadığını sorguladı. Avustralya ordusuna bağlı askerler, hafta sonunda eğitimden geçirildikten sonra pazartesiden itibaren Sidney sokaklarında devriye gezecek ve diğer salgınla mücadele faaliyetlerine yardım edecek.

Ordunun endişe verici şekilde kullanılması

Şehre inecek olan askerler, Delta vakalarının en çok görüldüğü ve evden 10 kilometreden uzağa gitmenin yasak olduğu bölgelerde polisle birlikte halkın kısıtlamalara uyulmasını sağlayacak. Eyaletin polisten sorumlu bakanı David Elliott, askerlerin devreye girmesinin işe yarayacağını, çünkü Sidneyliler içinde küçük bir azınlığın kuralların kendileri için geçerli olmadığını sandığını söyledi. Avustralya Avukatlar İttifakı isimli STK, en büyük şehre asker konuşlandırılmasını liberal demokraside ordunun endişe verici şekilde kullanılması diye niteledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Avustralya'da, pandemi, kısıtlamaları, için, “askeri, müdahale”,
Yorumlar
Haber Yazılımı