Bakan Pakdemirli, yangınlardaki son durumu açıkladı
Haber
03 Ağustos 2021 - Salı 22:40 Bu haber 369 kez okundu
 
Bakan Pakdemirli, yangınlardaki son durumu açıkladı
Orman yangınlarına 72 hava aracının müdahalede bulunduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "38 ilde 163 yangın çıktı, 152 tanesi söndürüldü" dedi.
GÜNDEM Haberi
Bakan Pakdemirli, yangınlardaki son durumu açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris Öğretmenevi’nde basın toplantısı düzenledi.

Ön hasar tespit çalışmalarını bitirdik

Burada yangına dair son verileri de açıklayan Bakan Pakdemirli, yangınlarda 16 uçak, 9 İHA, 51 helikopter, 1 insansız hava helikopteri, 805 tanker, 155 iş makinesi, yaklaşık 5 bin 200 personelin mücadele ettiğini belirterek, "Antalya, Muğla, Adana, Mersin ve Osmaniye'de afetten etkilenen vatandaşlarımızın tarımsal alanla ilgili ön hasar tespit çalışmalarını bitirdik" ifadelerini kullandı.

İyi bir noktaya doğru gidiyor

Yangınlara 72 hava aracının müdahalede bulunduğunu sözlerine ekleyen Bakan Bekir Pakdemirli, şunları söyledi: "38 ilde 163 yangın çıktı, 152 tanesi söndürüldü. Manavgat'ın batı tarafında iyi bir haber aldık. Ekiplerimiz biraz risk aldılar. İyi bir noktaya doğru gidiyor. Kontrol diyemeyiz ama belli bir noktaya girdiler.”

Hava sıcaklarında rekor artış

Hava sıcaklıklarının Akdeniz bölgesinde rekor seviyede olduğunu belirten Pakdemirli, "Hava sıcaklığında bugün Marmaris'te 45.5 dereceyle tüm zamanların sıcaklık rekoru kırıldı. Önceki rekor 7 Temmuz 1988'de 45.2 olarak ölçülmüştü" diye konuştu.

Üreticilerimizin mağduriyeti giderilecek

Yangınlardan 5 ilin etkilendiğini söyleyen Bakan Pakdemirli: "5 ilimizde 18 ilçe, 78 köy ve 2 bin 219 çiftçimiz yangınlardan etkilenmiş durumda. Çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz üreticilerimizin mağduriyeti giderilecek."

Kaynak: Editör:
Etiketler: yangınlarda son durum, orman yangınları,
Yorumlar
Haber Yazılımı