Bakan Selçuk açıkladı: Gelecek sezon eğitim nasıl olacak?
Haber
06 Temmuz 2021 - Salı 13:39 Bu haber 1051 kez okundu
 
Bakan Selçuk açıkladı: Gelecek sezon eğitim nasıl olacak?
Okulların açılış takvimine ilişkin konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, hedeflerinin 6 Eylül'de öğrencileri okula getirmek olduğunu belirtti.
EĞİTİM Haberi
Bakan Selçuk açıkladı: Gelecek sezon eğitim nasıl olacak?

Bir TV programında eğitime dair açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Telafide Ben de Varım" programına değinerek, çocukların motivasyonunu yükseltmek, özgüvenlerini artırmak, kültürel faaliyetlerle onları yoğunlaştırmak, sportif ve kültürel etkinliklerle kaynaşmalarını sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.

SÜREÇ BÖYLE DEVAM EDERSE OKULLAR AÇILACAK

Aşılama çalışmalarının çok iyi bir şekilde ilerlediğini ve bu aşamada yeni bir takım varyasyonların etkili olmaması durumunda sürecin bundan sonra çok daha rahat yönetilebileceğini söyleyen Bakan Selçuk, "Virüsün yeni çıkan varyantları için farklı çözüm senaryoları geliştirilmeye başlandı. Türkiye'de şuan kontrol edilebilir bir tablo söz konusu. Sağlık Bakanlığından aldığımız verilere baktığımızda ve biz şu anda tereddütsüz eylülde okula başlamakla ilgili bir süreci yönetiyoruz. 31 Ağustos'ta öğretmenlerimiz gelecek, 6 Eylül'den itibaren öğrencilerimiz gelecek” diye konuştu.

EBA'YA KATILIM ORANLARI

EBA'ya katılım oranlarına da değinen Selçuk, şunları söyledi: "15 bin 300 EBA destek noktamız var. Evinde bilgisayar olmama ihtimali olan, kardeş sayısı fazla olan veya çalışma ortamının müsait olmaması söz konusu olan her çocuğumuza hizmet verdik. Bu süreçten kesinlikle verim de aldık. Oralarda her birinde ortalama 10 bilgisayar var ve çocuklar orada EBA'ya girip çeşitli içeriklere ulaşmaya çalışıyorlar ama bir kısım çocuklarımız da oralara uğramadı. Hatta yarısından fazlası oraya uğramadı. Neden? Ya imkanı var ya da başka bir şey var. Bir de bizim imkansızlığı yüksek olan çocuklar diye tespit ettiğimiz yaklaşık 1,5 milyon çocuk var. Bu çocukları kardeşleriyle düşündüğünüzde bunlara 750 bin tablet dağıttık."

ÖNÜMÜZDEKİ SEZON EĞİTİMDE ESKİYE GÖRE NE FARK OLACAK?"

Öğretmenlere ne olur ilk ders hemen matematik, fizik dememelerini istediğini söyleyen Bakan Ziya Selçuk,  “Dakika bir matematik, fizik olmasın. Bunu şundan dolayı istiyorum; Okul açıldığında sınıfınızdaki çocuklara şöyle bir bakın. Hepsinin gözüne, gözünden kalbine ılık ılık akmadan akademik döneme geçmeyin. İlk olarak bir uyum süreci olsun. Diyalog kuralım. İsimlerimizi konuşalım. Bir konuşalım, sohbet edelim. Bunu salgından bağımsız bir şekilde talep ediyorum. Bu, öğretim yılının tümünü güçlendirir. Eğitimde asıl olan öğretmenle öğrenci arasında şefkat ve sevgi bağlıdır. Bu bağ kurulmadan alışveriş olmaz. Çünkü hiç kimseye zorla bir şey öğretemezsiniz ama şefkat bağı o kanalları açar ve çocuk alır.

GELECEK YILIN PLANLARI HAZIR

Salgın dönemiyle ilişkili olarak bizim her sınıf seviyesinde birinci hafta, birinci gün, beşinci gün hangi sınıfta hangi etkinliği yapacaksınız, bunun çalışması bitti, hazır. Öğretmenlerimiz dilerse bunları dilerse de kendi istediği faaliyetleri yapabilir” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ziya selçuk, eğitim, öğretim, öğretmenler, öğrenci, okullar ne zaman açılacak, okulların başlama tarihi, telafi eğitim,
Yorumlar
Haber Yazılımı