Belçikalı Bakan: Türkiye'yi Afganlar için güvenli hale getirmeliyiz
Haber
04 Ağustos 2021 - Çarşamba 16:07 Bu haber 560 kez okundu
 
Belçikalı Bakan: Türkiye'yi Afganlar için güvenli hale getirmeliyiz
Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri’nin çekilmesiyle artan Taliban şiddeti sebebiyle Afgan mülteci akınından korkmaya başladı. Mülteci akınına karşı Belçika İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Sami Mehdi, Avrupa Birliği’nden, Türkiye ile Suriyeliler için yapılan anlaşmanın Afganları da kapsayacak şekilde genişletilmesi istedi
DÜNYA Haberi
Belçikalı Bakan: Türkiye'yi Afganlar için güvenli hale getirmeliyiz

‘ANLAŞMA, AFGAN MÜLTECİLERİ DE KAPSASIN’

"Diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte Avrupa Komisyonu'na bir mektup yazdık” diyen Sami Mehdi, “Çekincelerimizi dile getirdik ve gelecekte mülteci akınlarıyla başa çıkmak için yeni yönergeler sunulmasını istedik" ifadelerini kullandı. Bu konunun Avrupa düzeyinde ele alınması gerekecek olsa da, Belçikalı Bakan Suriyeli mülteciler için yürürlüğe konulan ‘Türkiye Anlaşması’nın Afgan mültecileri de kapsayacak şekilde genişletilmesini öneriyor.

TÜRKİYE'Yİ AFGANLAR İÇİN GÜVENLİ HALE GETİRMELİYİZ

Belçika medya organlarına açıklamalarda bulunan Bakan Mehdi şunları söyledi: “Önce bu insanlar bölgede iyi bir şekilde karşılanmalı. Bunun için de savaştan kaçan göçmenlere yakın çevrede koruma sağlanması çok önemli. Türkiye'yi Afganlar için güvenli bir üçüncü ülke haline getirmek, göç akışlarını yönetmemize yardımcı olacaktır. Türkiye Anlaşması, Türkiye'ye sığınan ve daha sonra sağlam mülteci statüsü alan Suriyelilere daha iyi koruma sunmamızı sağlıyor. Yeterli korumadan faydalanabilmeleri için bu anlaşmanın Avrupa düzeyinde Afgan mültecilere nasıl genişletilebileceğini araştırmalıyız”

3,5 MİLYAR EUROLUK YARDIM BÜTÜN MÜLTECİLERİ KAPSASIN

Konuya ilişkin Fransız basınına konuşan Avrupa Komisyonu'ndan kaynaklar, hali hazırda üzerinde mutabık olan 3,5 milyar euroluk yeni göçmen yardımı paketinin sadece Suriyeliler için değil tüm sığınmacıları kapsadığını ve sivil toplum kuruluşlarının bunu proje bazlı olarak Türkiye'deki tüm göçmenler için kullanabileceğini belirtmişti. Bu nedenle de Afganistan ve komşusu İran için hazırlanan destek paketine Türkiye'nin dahil edilmesi veya Türkiye için ek ödenek çıkarılmasının şimdilik konuşulmadığı aktarılmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belçika İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Sami Meh, afgan mülteciler, mülteci, suriyeliler, afganlar, afganlar niye geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı