Bilim Kurulu, aşı olmayanlara kısıtlama gelmesini istedi
Haber
17 Temmuz 2021 - Cumartesi 15:04 Bu haber 942 kez okundu
 
Bilim Kurulu, aşı olmayanlara kısıtlama gelmesini istedi
Bilim Kurulu üyeleri aşı olmayanlara karşı yeni tedbirlerin alınması talep etti. Kurul, aşı yaptırmayanlara karşı, toplu alanlara girilmemesi gibi bir takım kısılmaların gelmesini istedi.
SAĞLIK Haberi
Bilim Kurulu, aşı olmayanlara kısıtlama gelmesini istedi

Bilim Kurulu, maç, tiyatro, sinema, alışveriş merkezi, kalabalık ve kapalı ortamlarda yapılan toplantı, düğün, kına, konser, kongre gibi etkinliklere aşı olmayanların alınmaması önerisi geldi. Sunulan bu önerinin kabine toplantısında değerlendirileceği belirtildi.

14 Temmuz’da toplantı yapılmıştı

Başkanlığını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı Bilim Kurulu Toplantısı en son 14 Temmuz'da yapılmıştı. Gerçekleştirilen toplantıda vaka sayılarının seyri, aşı programı ve Kurban Bayramı tedbirleri konuşuldu.

Doğu ve Güneydoğu’daki aşılama oranı

Medyada çıkan haberlere göre yapılan toplantıda özellikle Doğu ve Güneydoğu illerindeki aşılama oranının düşük kalması konusu detaylı bir şekilde masaya yatırıldı.

Toplu alanlara alınmama önerisi

Toplantıda Bilim Kurulu üyeleri, aşılama oranını artırmak için bir takım önerilerini sunduğu ifade edildi. Toplantı sonunda maç, tiyatro, sinema ve AVM'lerin yanında kalabalık ve kapalı ortamlarda yapılan toplantı, düğün, kına, konser, kongre, dernek toplantısı gibi etkinliklere aşı yaptırmayanların alınmaması önerisi öne çıktı.

Kabine Toplantısı’nda konuşulacak

Koronavirüs ile mücadelede çok önemli olan aşılamanın daha da yaygınlaşması için önemli olduğu değerlendirilen bu önerilerin yine yapılacak kabine toplantısında değerlendirileceği belirtildi. Türkiye’de toplumsal bağışıklığın sağlanması için iki doz aşı uygulama oranının yüzde 70 seviyesinde olması gerektiği belirtildi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: bilim kurulu toplantısı, aşı olmayanlara kısıtlama, aşı olmayanlara nereler yasak, aşı yasakları, kabine toplantısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı