Çikolata dahil bir çok ürünün şeker oranı azaltılıyor
Haber
16 Temmuz 2021 - Cuma 13:58 Bu haber 224 kez okundu
 
Çikolata dahil bir çok ürünün şeker oranı azaltılıyor
Başta çikolata olmak üzere, atıştırmalık gıdalar, soslar ve paketli tatlılar dahil olmak üzere bir çok üründe şeker oranı yüzde 10 azaltılacak.
SAĞLIK Haberi
Çikolata dahil bir çok ürünün şeker oranı azaltılıyor

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu işbirliğinde "Şeker Tüketimini Azaltma Rehberi" hazırlandı.

Yayınlanan rehbere göre, çikolata, şekerleme ürünleri, enerji barları, paketli tatlılar, sandviç sosları, fındık-fıstık ezmeleri ve bisküvi çeşitleri dahil olmak üzere pek çok üründe şeker oranı yüzde 10 düşürülecek.

FİRMALAR GÖNÜLLÜ TAHHÜTTE BULUNDU

2025 yılına kadar şeker oranı kademe kademe azaltılacak. Ayrıca Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu arasında işbirliği kapsamında gıda üreticisi firmalar şeker tüketiminin azaltılması için gönüllü taahhütte bulundu.

REHBERDE ŞEKER ORANI AZALTILACAK GIDALAR:

Çikolata ve şekerler, gofretler, enerji barları, tatlı soslar ve tatlılar (Kakao ve Çikolata Ürünleri Tebliği kapsamında tanımlanan ürünler, şekersiz tatlılar ve sakız hariç tüm şekerleme ürünleri, çikolatalı ve kakaolu tüm sürülebilir ürün çeşitleri, diğer tatlı sandviç sosları, fındık- fıstık-badem vb. ezmeleri).

HAFİF FIRINCILIK ÜRÜNLERİ

(Tahıllı barlar dahil olmak üzere tüm tatlı bisküvi çeşitleri, glutensiz bisküviler, kruvasan, kurabiye, pandispanya, waffle ürünleri, meyveli paylar ve tatlı çörekler, kek karışımları, pastanecilik ürünleri). Alkolsüz içecekler. Dondurma, dondurulmuş yoğurt, buzlu şekerlemeler ve sorbelerin içerisinde olduğu yenilebilir buzlar.

KAHVALTILIK GEVREKLER

(Tüketime hazır tüm tahıllı veya yulaflı gevrekler, yulaf ezmesi, granola, müsli barlar, çikolatalı kahvaltılık gevrekler.) Çeşnili fermente süt ürünleri."

Kaynak: Editör:
Etiketler: çikolata, çikolata şeker oranı, glutensiz bisküviler, kruvasan, kurabiye, p
Yorumlar
Haber Yazılımı