Çin'den Jack Ma'ya bir yaptırım daha
Haber
09 Nisan 2021 - Cuma 13:17 Bu haber 94 kez okundu
 
Çin'den Jack Ma'ya bir yaptırım daha
Çin yönetimi ile bir süredir arası açık olan İş İnsanı Jack Ma’ya Pekin yönetiminden bir yaptırım daha geldi.
DİĞER Haberi
Çin'den Jack Ma'ya bir yaptırım daha

Geçen yılın ekim ayında Çin’deki regülasyonu ve devlet bankalarını eleştiren Jack Ma, bir süre ortaya çıkmamış ve çok nadiren açıklamalarda bulunmaya başlamıştı. Çin yönetimini eleştirdikten sonra üzeri çizilen Ma’nın bu sefer de işletme akademisine yeni öğrenci alımı durduruldu.

MEVCUT ÖĞRENCİLER DURUMDAN ETKİLENMİYOR

Ünlü milyarderinin büyük emek ve destek verdiği Hupan Üniversitesi’ne yeni öğrenci alımının durdurulduğu belirtildi. Financial Times’ın duyurduğu haberde, yeni öğrencilerin alımının durdurulduğu ve ne zaman açılacağının bilinmediği kaydedildi. Fakat mevcut öğrencilerin bu engellemeden etkilenmediği belirtildi.

Eğitim dünyasında ‘Harvard Üniversitesi’ne girmekten daha zor’ olan Hupan Üniversitesi, 2015 yılında kurulmuştu. Ma’nın doğup büyüdüğü Hangzhou’daki Hupan’da kurulan üniversitede girişimcilik, işletme ve kurum kültürü gibi konularda eğitim veriliyordu.

300 YIL YAŞAMASINI İSTİYORUZ

6 yıl önce okulun kuruluşunda konuşan Jack Ma, “Hupan’ın 300 yıl daha yaşamasını istiyoruz” ifadesini kullanmıştı. Çin’in ve dünyanın en prestijli okullarından biri haline gelen okulda Ma’nın yanı sıra Uber’in kurucusu Travis Kalanick gibi isimler eğitim veriyordu.

Financial Times’a konuşan yetkililer ise, “Hükümet Hupan’ın Çin’in üst düzey girişimci ve iş insanlarını yanlış yönlendirdiğini düşünüyor. Bu okulun Komünist Parti yerine Jack Ma’nın hedeflerine yönelik insan yetiştirdiğini düşünüyor. Buna izin verilemez” dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Çin'den, Jack, Ma'ya, bir, yaptırım, daha,
Yorumlar
Haber Yazılımı