Çin “sıtmasız ülke” sertifikasını aldı
Haber
01 Temmuz 2021 - Perşembe 21:54 Bu haber 281 kez okundu
 
Çin “sıtmasız ülke” sertifikasını aldı
Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) açıklamasına göre Çin, sıtma hastalığını tamamen yendi.
EĞİTİM Haberi
Çin “sıtmasız ülke” sertifikasını aldı

DSÖ'den tarafından yapılan açıklamada, özellikle 1940’lı yıllarda yılda 30 milyona varan bulan vaka sayısını son dönemde sıfıra indiren Çin'e “sıtmasız ülke” sertifikası verildiği ifade edildi.

Konuya ilişkin konuşmayı DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptı. Ghebreyesus açıklamasında "Çin halkını ülkelerini sıtmadan kurtardıkları için tebrik ediyoruz. Bu çok zor elde edilen başarı, senelerce devam eden hedefe yönelik çalışmaların ürünü olmuştur" dedi.

Çin bu şekilde Dünya Sağlık Örgütü’nün sertifika verdiği 40. ülke oldu. Diğer yandan bu başarıyı yakalayıp sertifikayı alan ilk ülkeler ise Singapur ve Burunei Sultanlığı ve Avustralya oldu.

1967'DE BAŞLATILAN “523” PROJESİ ​

Çin yönetiminin sıtmaya karşı başlattığı sistematik mücadele Çin Halk Cumhuriyeti'nin 1949'da kurulmasından sonra başladı. 1950'lerde hastalığa karşı bir takım önleyici tedbirlerin alınmasıyla başlayan mücadele, 1967'de başlatılan “523” projesiyle ilaç geliştirmeye yönelik seferberliğe döndü.

ÇİN: İNSAN HAKLARI GÖREVİMİZ​

Sıtmanın tamamen bitirilmesinin aynı yoksullukla mücadele gibi Çin'in insan hakları alanındaki önemli çalışmalarından biri olduğunu belirten Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, şunları söyledi: "Çin Komünist Partisi ve Çin hükümeti daima insanların yaşamını, refahını ve sağlığını güvence altına almaya öncelik vermiş, bu amaç doğrultusunda adımlar atmıştır. Sıtmanın ortadan kaldırılması Çin'in dünyada insan haklarının gelişimine sağladığı en önemli katkılardan biridir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çin, “sıtmasız, ülke”, sertifikasını, aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı