Delta varyantı 132 ülkeye ulaştı
Haber
31 Temmuz 2021 - Cumartesi 12:43 Bu haber 687 kez okundu
 
Delta varyantı 132 ülkeye ulaştı
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Delta varyantının görüldüğü ülke sayısının 132 olduğunu duyurdu.
DÜNYA Haberi
Delta varyantı 132 ülkeye ulaştı

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün Cenevre'deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, dünya genelinde koronavirüs vakalarının tekrar tırmanışa geçtiğine vurgu yaptı. Ghebreyesus, geçtiğimiz hafta örgüte yaklaşık 4 milyon yeni vaka bildirildiğini, toplam vaka sayısının 2 hafta içinde 200 milyonu geçmesini de beklediklerini aktardı.

Vakalar son dört hafta içinde yüzde 80 arttı

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus’in yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Ortalama olarak, örgütün altı bölgesinin beşinde vakalar son dört hafta içinde yüzde 80 arttı veya neredeyse iki katına çıktı. Yine Afrika'da ölümler aynı dönemde yüzde 80 arttı. Bu artışın büyük bir kısmı, şu anda en az 132 ülkede tespit edilen yüksek oranda bulaşıcı Delta varyantından kaynaklanıyor."

Yeni varyantlar ortaya çıkabilir

Diğer yandan Ghebreyesus, koronavirüsün ilk ortaya çıktığı günden bu yana DSÖ olarak virüsün değişime uğradığına ilişkin uyarıda bulunduklarını ifade ederek, virüsün değişmeye devam edeceği uyarısını yaptı. Şu ana kadar virüsün 4 varyantının tespit edildiğini söyleyen Ghebreyesus, salgın yayıldığı sürece daha fazla varyantın ortaya çıkacağı sözlerine ekledi.

Aşılar hastalığa karşı etkili

Konuya ilişkin konuşan DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise, "Şimdiye kadar DSÖ tarafından onaylanan aşıların tümü ciddi hastalık ve hastaneye yatışlara karşı önemli koruma sağlıyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: delta varyantı, DSÖ, Dünya Sağlık Örgütü, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus,
Yorumlar
Haber Yazılımı