Diyanet bu yıl için Hac kararını verdi
Haber
24 Haziran 2021 - Perşembe 20:02 Bu haber 358 kez okundu
 
Diyanet bu yıl için Hac kararını verdi
Geçen yıldan bu yıla devredilen hacı adaylarının kayıt haklarının gelecek yıl 2022 yılına aktarılmasına karar verildi. Ayrıca Hacca gitmekten vazgeçen kişilerin de ücretleri geri verilecek.
YAŞAM Haberi
Diyanet bu yıl için Hac kararını verdi

Bilindiği üzere 2019 yılının son aylarında Çin’den çıkıp küresel bir salgın haline gelen koronavirüs salgınından dolayı dünya çapında tedbirler alınmıştı. Bu tedbirlerin içinde Hac vazifesinin ertelenmesi de vardı. Bundan dolayı Geçen yıl vazifesini yerine getiremeyen kişilerin hakları bu yıla devredilmişti.

Ancak bu senede yoğun bir şekilde devam eden Kovid-19 pandemisinden dolayı Suudi Arabistan bu yılda hacı adaylarını kabul etmeyeceklerini açıklamıştı.

DİYANET’TEN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

Bu karadan sonra Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş başkanlığında toplandı. Yapılan toplantıda, Suudi Arabistan hükümetinin, koronavirüs salgınından dolayı bu yıl yapılacak hac ibadetinin yalnızca ülke içinde yaşayan ve değişik milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslüman ile gerçekleştirileceği ve yurt dışından hacı adayı kabul edilmeyeceği şeklindeki kararını masaya yatırdı.

Geçen yıl kesin kayıt hakkı kazanıp salgın tedbirleri nedeniyle hakları bu yıla devredilen kayıt hakları bir kez daha ertelendi ve gelecek yıla aktarıldı. Hacı adaylarının, daha önce hesaplarında bırakılan 1000’er riyalin 2022 yılı haccından mahsup edilmek üzere blokesi sürecek.

VAZGEÇMEK İSTEYENLERE ÜCRETLER İADE

Gelecek yıla kesin kayıt hakkı devredilen lakin hacca gitmekten vazgeçen adayların ödediği ücretin tamamı ise geri verilecek. Kazanılmış kura kat sayıları ile gelecek yıllarda kuraya dahil edilebilecekler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: hac, hac kayıtları, hac ne zaman, hacca gitmek, bu yıl hac var mı, 2021 hac, hac yasağı kalktı mı,
Yorumlar
Haber Yazılımı