DSÖ yeni varyantı açıkladı; ‘Mu Vartantı’
Haber
01 Eylül 2021 - Çarşamba 21:04 Bu haber 674 kez okundu
 
DSÖ yeni varyantı açıkladı; ‘Mu Vartantı’
Düzenli olarak yayımladığı haftalık raporunda salgına dair yeni bilgiler veren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilk kez bu yılın Ocak ayında Kolombiya’da tespit edilen ‘B.1.621’ varyantına karşı uyarıda bulundu. Sunulan raporda, “Mu Varyantı” olarak isimlendirilen Kovid-19’un varyantının aşılara karşı dirençli bir varyant olabileceğine dikkat çekildi.
SAĞLIK Haberi
DSÖ yeni varyantı açıkladı; ‘Mu Vartantı’

Dünya Sağlık Örgütü, 31 Ağustos’ta yayımladığı haftalık raporunu, özellikle Güney Amerika’da etkili olan ‘B.1.621’ varyantına ayırdı. Raporda; varyantın ‘incelenmesi’ gereken varyantlar arasında olduğuna dikkat çekilirken, Güney Amerika ve Avrupa’da vakalar olduğunun altı çizildi. DSÖ, ‘Mu Varyantı’nın aşılara karşı daha dirençli olabileceğini düşündüren mutasyonlara sahip olduğunu, ancak bunu daha fazla incelemek için yeni çalışmalara ve verilere ihtiyaç duyulacağını ifade etti.

 

YAYGINLIK SÜREKLİ ARTIŞ GÖSTERİYOR

 

Ayrıca DSÖ, ‘Mu Varyantı’nın küresel yaygınlığının şu anda yüzde 0,1 seviyelerinde olmasına rağmen, Kolombiya’da vakaların yüzde 39'unu ve Ekvador’daki vakalarını yüzde 13'ünü oluşturduğunu bildirirken, yaygınlığın sürekli artışta olduğunu vurguladı.

 

ŞİMDİLİK “İLGİ VARYANTLARI” ARASINDA

 

Diğer yandan DSÖ, kovid-19 varyantlarını iki sınıfa ayırarak inceliyor. Bunlar, VOC (endişe varyantları) ve VOI (ilgi varyantları) olarak sınıflandırılıyor. Şimdiye kadar dört varyant endişe varyantları listesine girdi. Bunlar; 193 ülkede görülen Alfa, 141 ülkede görülen Beta, 91 ülkede tespit edilen Gamma, 170 ülkede tespit edilen ve son dönemde etkili olan Delta varyantları olarak belirtiliyor. ‘Mu Varyantı’ şimdilik ‘ilgi varyantları’ arasında sınıflandırılıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mu varyantı, mu varyantı nedir, yeni varyantlar, koronavirüs varyantları, kovid-19 varyantları,
Yorumlar
Haber Yazılımı