Dünyanın en güvenli şehirleri açıklandı
Haber
01 Eylül 2021 - Çarşamba 21:47 Bu haber 412 kez okundu
 
Dünyanın en güvenli şehirleri açıklandı
Dünyanın en güvenli şehirleri açıklandı. İlk 50 şehir arasında Türkiye’den sadece bir şehir yer aldı.
KÜLTÜR SANAT Haberi
Dünyanın en güvenli şehirleri açıklandı

Dünyanın en güvenli şehirlerinin listesi belli olurken, ilk sıraya Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın yerleştiği kaydedildi. Araştırmada 60 büyük şehir yer alırken, 76 farklı gösterge baz alındı. İstanbul ise 37’nci sırada yerini aldı.

 

DANİMARKA’NIN BAŞKENTİ KOPENHAG

 

The Economist Intelligence Unit verilerinden elde edilen bilgilere göre dünya üzerindeki en güvenli şehirler listesi belirlendi. Böylelikle ilk sıraya Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın yerleştiği kaydedilirken, ikinci sırada Kanada’dan Toronto kenti, üçüncü sırada ise Singapur yer aldı. Sağlık, dijital, altyapı, kişisel ve çevresel güvenlik kategorilerinin ayrı ayrı yer aldığı değerlendirmede İstanbul 37’nci sırada yer aldı. Ayrıca araştırmada 60 büyük şehir yer alırken, 76 farklı göstergenin baz alındığı saptandı.

 

YAPILAN ARAŞTIRMANIN SONUCU

 

Araştırmaya konu olan şehir ve ülkelerle alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceleyen Ajans Press, dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre bu yıl İstanbul ile alakalı basına 258 bin 422 haber yansıdığını tespit etti. Listenin ilk sırasında yer alan Danimarka ise ülkemizde 8 bin 35 basın haberiyle gündemde yer alırken, Kanada 26 bin 947, Singapur ise 3 bin 936 haber içeriğinde adından söz ettirdi. Göçmen politikası, Euro 2020, turizm ve Covid-19 önlemleri bu ülke ve şehirlerle alakalı en fazla konuşulan başlıklar arasında yer aldı.

 

ONLİNE MECRALARDA NASIL ZAMAN GEÇİRİYORUZ

 

Eurostat (Avrupa İstatistik Ofisi) verilerinden elde edilen bilgilere göre, ülkelere göre online mecralarda nasıl zaman geçirdiğimiz belli oldu. Böylelikle geçen yılın son 3 ayında AB’de 16-74 yaş arası kişilerin online da nasıl zaman geçirdiği tespit edilirken, internet kullananların yüzde 75’inin çevrimiçi haber sitelerinde gezinirken, gazete ve haber dergileri okuduğu saptandı.

 

Yüzde 74’lük bir kısım ise internet üzerinden yayınlanan TV veya videoları izlerken, yüzde 61’i müzik dinledi, yüzde 34’ün ise oyun oynadığı veya indirdiği gözlendi. Ülke olarak bakıldığında TV veya video izleyenlerin yüzde 95 ile en çok Finlandiya ve Malta’da olduğu kaydedilirken, Türkiye’de bu oranın yüzde 74’ten fazla olduğu görüldü. Türkiye’de online oyun oynayanların oranı ise yüzde 36’dan fazla çıktı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: dünyanın en güvenli şehirleri, Kopenhag, İstanbul, güvenli şehirler,
Yorumlar
Haber Yazılımı