Festival uğruna yunus katliamı yaptılar
Haber
14 Eylül 2021 - Salı 19:12 Bu haber 201 kez okundu
 
Festival uğruna yunus katliamı yaptılar
Faroe Adaları'nda yunus katliamı yaşandı. Avrupa ülkesi olan Danimarka'ya bağlı bir yer olan Faroe Adaları'nda rekor sayıda yunus katledildi. Yapılan av esnasında bin1500’e yakın yunusun katledildiği açıklandı.
DÜNYA Haberi
Festival uğruna yunus katliamı yaptılar

Dünya Faroe Adaları’ndan gelen haberle şok oldu. Adaların kıyılarında yapılan yunus katliamı, hayvan hakları aktivistleri ve kuruluşlarının sert tepkisini çekti. Danimarka'da “grindadrap” olarak bilinen “yerli balina avcılığı” ritüelinin kapsamında yapılan yunus avında bir gecede 1500 civarında yunusun öldürüldüğü ifade edildi.

 

SAHİLLER KAN RENGİNE BÜRÜNDÜ

 

Danimarka’ya bağlı özerk bir yapıya sahip olan Faroe Adaları, deniz memelilerinin avlanılmasına izin veren tek Avrupa Birliği bölgesi olarak biliniyor. Grindadrap ritüeli esnasında motorlu teknelerle kıyıya sürülen yunuslar; zıpkınlar, çeşitli bıçaklar ve hatta elektrikli aletlerle katlediliyor. Diğer yandan yerel basının aktardığına göre, 1500’e yakın yunusun öldürülmesiyle birlikte, kaydedilen görüntülerde sahillerin kan rengine büründüğü görüldü.

 

FAROE ADALARI NEREDE?

 

Kuzey Atlantik Okyanusu'nda Norveç, İskoçya ile İzlanda arasında yer alan bin 339 kilometrekare yüzölçümüne sahip ve Danimarka'ya bağlı Faeroe Adaları'nda yaklaşık 50 bin kişi yaşıyor. Başkenti Torshavn olan Faroe Adaları'nda hayvancılığın yanı sıra en önemli geçim kaynağı olarak balıkçılık yapılıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Faroe Adaları, Danimarka, yunus katliamı, yunuslar, balık avı, avcılık, grindadrap, Faroe Adaları nerede,
Yorumlar
Haber Yazılımı