Göbeklitepe’nin ismi değişiyor
Haber
27 Haziran 2021 - Pazar 21:56 Bu haber 558 kez okundu
 
Göbeklitepe’nin ismi değişiyor
"Göbeklitepe etrafında 100 kilometrelik bir hat üzerinde 11 tane daha nokta tepenin olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Buradan ayrıntılarını ilk kez verip ve artık buraya 12 tepe diyeceğiz" dedi.
KÜLTÜR SANAT Haberi
Göbeklitepe’nin ismi değişiyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, GAP Bölgesi Turizm Tanıtım ve Markalaşma Projesi kapsamındaki “Mezopotamya” markasının detaylarını paylaşmak için Şanlıurfa'ya geldi.

GÖBEKLİTEPE, GÖBEKLİTEPE İLE SINIRLI DEĞİL

Bursa gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Ersoy, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'nin etrafındaki birtakım önemli yerleri daha keşfettiklerini duyurarak şunları söyledi: "Bundan sonra Göbeklitepe, Göbeklitepe ile sınırlı değil.

BUNDAN SONRA BURAYA 12 TEPE DİYECEĞİZ

Göbeklitepe etrafındaki 100 kilometrelik bir hat üzerinde 11 tane daha nokta tepemiz keşfedildi. Buradan ayrıntılarını ilk defa paylaşmış olacağız ve bundan sonra buraya 12 tepe diyeceğiz.

TANITIM İÇİN DÜNYA LANSMANI

12 tepeye ilişkin büyük bir çalışma sürdürülüyor. Tamamlanmak üzere, eylül ayında detaylarını kamuoyuyla paylaşacağız. Dünyanın bir takım üniversitesiyle, arkeoloji konusunda uzmanlaşmış kazı başkanlarıyla da iş birliğine giderek 12 tepeyi dünya lansmanı şeklinde tanıtacağız.

EŞİ BENZERİ OLMAYAN HAZİNE

Burası bütün dünyada çok tanınmış bir yer olacak. Hatta buraya Güneydoğu'nun Piramitleri diyebiliriz. Lansman toplantısını yapıldıktan sonra çok fazla ses getirecek. Bursası için Türkiye'nin eşi benzeri olmayan bir hazinesi olarak ifade ediyoruz.

BU BÖLGENİN KENDİNE ÖZGÜ BİR KÜLTÜRÜ VAR

Mezopotamya diye baktığınız zaman bu bölgenin kendine özgü bir kültürü var. Kendine has tescilli gastronomisi var. Birçok ürünü var. Bunu da eşsiz olan arkeolojik değeriyle birleştirdiğiniz zaman ortaya çok güzel bir şey çıkıyor."

Kaynak: Editör:
Etiketler: göbeklitepe, göbeklitepenin yeni ismi ne, 12 tepe, göbeklitepenin ismi niye değişti, 12 tepe nerde, şanlıurfa göbeklitepe, göbeklitepede yeni keşifler,
Yorumlar
Haber Yazılımı