Hindistan ve sosyal medya şirketleri karşı karşıya
Haber
26 Şubat 2021 - Cuma 09:59 Bu haber 115 kez okundu
 
Hindistan ve sosyal medya şirketleri karşı karşıya
Hindistan hükümeti başta Twitter ve Facebook olmak üzere, sosyal medya platformları için yeni kurallar getirileceğini açıkladı.
DİĞER Haberi
Hindistan ve sosyal medya şirketleri karşı karşıya

Hindistan'da aylardır devam eden tarım işçileri protestolarının sosyal medya platformlarından örgütlenmesinin ardından, hükümet bu platformların üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmaya karar verdi. Bu kapsamda yeni düzenlemeler duyuruldu.

Açıklamada, sosyal medyanın kötüye kullanımının engellenebilmesi için dijital medya etik kurallarındaki yönergelere ihtiyaç olduğu belirtildi.

Yeni kurallar göre, sosyal medya şirketlerinden bir 'şikayet giderme mekanizması' kurmaları ve ülkedeki kolluk kuvvetleriyle koordinasyon sağlamak için temsilci ataması istenecek.

Hindistan Enformasyon Bakanlığı Başkanı Ravi Shankar Prasad, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Sosyal medya firmaları daha sorumlu ve hesap verebilir olmalı" dedi.

Kuralların tamamı henüz kamuoyuyla paylaşılmasa da Prasad, talep edilmesi durumunda sosyal medya platformlarına, sakıncalı görülen gönderilerin kaynağını hükümetle paylaşma zorunluluğu da getirileceğini bildirdi.

Twitter konu hakkında açıklama yapmayı reddederken, Facebook'tan da henüz bir açıklama gelmedi.

Karar, Başbakan Narendra Modi'nin tarım sektörünü liberalleştiren yasasını aylardır protesto eden çiftçilerin Twitter üzerinden örgütlenmesinin ardından hükümetin plarformdan 100 kadar hesabın kapatılmasını talep etmesinin ardından geldi. Twitter, bu kullanıcı hesaplarından bazılarının askıya alındığını ancak talebe tamamen uymayacaklarını duyurmuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Hindistan, ve, sosyal, medya, şirketleri, karşı, karşıya,
Yorumlar
Haber Yazılımı