“İran’dan Türkiye’ye turist getirip aşı yaptırıyorlar”
Haber
11 Temmuz 2021 - Pazar 13:22 Bu haber 272 kez okundu
 
“İran’dan Türkiye’ye turist getirip aşı yaptırıyorlar”
Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD) Başkanı Kırk’tan iddiasına göre, İstanbul’da bulunan bir turizm acentesi İranlı turistlere 2 bin 700 lira karşılığında BioNTech aşısı yaptırdı.
SAĞLIK Haberi
“İran’dan Türkiye’ye turist getirip aşı yaptırıyorlar”

İddiayı gündeme getiren isim Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD) Başkanı Hüseyin Kırk oldu.  Kırk’ın iddiasına göre Şişli'de bulunan bir seyahat acentesi İran'da “İstanbul'a gel, aşı yaptır” isminde bir reklam kampanyası yaptırdı.

ACENTA YETKİLİSİ SOSYA MEDYA HESABINDAN PAYLAŞTI

Diğer yandan acente yetkilisi bir kişinin sosyal medya hesabı üzerinden "İstanbul'da ikamet ve vatandaşlık şartı olmadan Pfizer aşısı yapılır. Detaylı bilgi için arayın" ifadeleri kullanılarak yurt dışına ait bir hat numarası paylaşıldığı görüldü.

KİŞİ BAŞI 2 BİN 700 TL PARA ALIYOR

Konuya ilişkin konuşan OTSAD Başkanı Hüseyin Kırk, "İstanbul'u tercih eden İranlılara doğru olmayan ve onların hayatıyla oynayacak bir reklam ortaya çıkmış “İstanbul'a gel, 2 bin 700 lira karşılığında BioNTech aşısı ol” deniyor. Bu şekilde İstanbul'a gelenlere ikamet ve oturum izni olmaksızın aşı yaptırılıyor. 2. aşıyı 2 gün sonra yapıyorlar. İlk dozu da saygın bir klinikte yapıyorlar. Aşı için de kişi başı 2 bin 700 TL para alıyor" ifadelerini kullandı.

HANGİ AŞIYI YAPTIRDIKLARI BELLİ DEĞİL

“İşin en kötü yanın ise kalp krizi veya diğer başka sağlık problemi olanlara imza attırıp sorumluluk almıyorlar” diyen Kırk, “İnsan sağlığıyla nasıl oynanıyor. E-Nabız üzerinden kayıt alınmıyor ayrıca aşı kartı da veriyorlar. 2 bin 700 lira uğruna kim bilir hangi sahte aşıları hangi sahte olan iğneleri bu insanlara enjekte ettiler" diye konuştu.

ACENTA’DAN AÇIKLAMA

İddiaların odağındaki seyahat acentesine, Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri ve Şişli İlçe Sağlık Müdürlüğü ekiplerince denetleme yapıldı. Söz konusu adreste aşı veya aşılamaya dair herhangi bir kanıt bulunamadı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: aşı, aşı turizmi, aşı kartı, Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği, Hüseyin Kırk,
Yorumlar
Haber Yazılımı