İzmir’in ormanlarında mangal, piknik ve yürüyüş yasaklandı
Haber
14 Temmuz 2021 - Çarşamba 12:57 Bu haber 297 kez okundu
 
İzmir’in ormanlarında mangal, piknik ve yürüyüş yasaklandı
İzmir’de yangınlara karşı vatandaşların 30 Ekim'e kadar ormanlık alanlara girişleri yasaklandı.
YAŞAM Haberi
İzmir’in ormanlarında mangal, piknik ve yürüyüş yasaklandı

Karar İzmir Valiliği'nce alındı. Olası yangınlara karşı tedbir alan Valilik, vatandaşların 1 Haziran-30 Ekim tarihleri arasında ormanlık alanlara girişini yasakladı. Ormanda piknik ve mangalın yanında yürüyüş yapmak yasaklar arasında olacak.

BELİRLENEN ALANLARA GİDİLEBİLECEK

Aşırı hava sıcakları nedeniyle, olası orman yangınlarının önüne geçmek için başlatılan yasaklarla vatandaşlar, Orman Bölge Müdürlüğü'nce belirlenen mesire alanlarına yönlendiriliyor.

YASAĞI BİLMEYEN VATANDAŞLARDA UYARILIYOR

Konuya ilişkin konuşan Belkahve Orman İşletme Şefi Yasin Sütçü, orman yangınlarına karşı duyarlılık ve bilinç oluşturmak istediklerini belirterek, şunları söyledi: "Ormanlara giriş yapanları uyarıp dqaha önceden belirlenmiş mesire alanlarına yönlendiriyoruz. Yasak alandakileri uyarmadığımız sürece sıkıntı yaşama ihtimali oldukça artıyor. Yasağı bilmeyen vatandaşlarımızı da kırmadan uyardıktan sonra Orman Genel Müdürlüğü'nce belirlenen mesire alanlarını tarif ediyoruz. Belirlenen alanlardan istediklerini seçebilirler.”

ÇOK KRİTİK BİR DÖNEME GİRİLDİ

Kritik bir döneme girildiğinin ifade eden Yasin Sütçü, "Herkesi uyarmamız lazım. Çok kritik havalardayız ve nemin düştüğü zamanlar sıkıntılar meydana geliyor. Diğer yandan mahalle muhtarlarıyla sürekli irtibat içindeyiz.

VATANDAŞLARIMIZDAN DA DESTEK BEKLİYORUZ

Ayrıca birçok noktada kaynak yapılmasına bile izin vermiyoruz. Ormana girilmemesi için de elimizden geleni yapıyoruz. Tabi vatandaşlarımızdan da destek bekliyoruz. En ufak bir duman görmeleri halinde 112 veya 177 numaralı telefonlara bildirirlerse bizler de en kısa sürede müdahalede bulunabiliriz” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmir’in, ormanlarında, mangal,, piknik, ve, yürüyüş, yasaklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı