Kanada’da aşırı sıcaklar can alıyor
Haber
03 Temmuz 2021 - Cumartesi 07:30 Bu haber 345 kez okundu
 
Kanada’da aşırı sıcaklar can alıyor
Kanada’ya bağlı British Columbia eyaletinde devam eden aşırı sıcaklar sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısı 719’a çıktı.
DÜNYA Haberi
Kanada’da aşırı sıcaklar can alıyor

Sıcaklar ilişkin yazılı bir açıklama yapan British Columbia Adli Tıp Kurumu Başkanı Lisa Lapointe eyalet genelinde 25 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında, aşırı sıcaklardan toplam 719 kişinin öldüğünü belirtti. Lapointe açıklamasının devamında, eyalette rekor kıran sıcak hava dalgası nedeniyle 7 gün boyunca kaydedilen ölümlerin, normalde bir hafta boyunca beklenen ölüm vakalarının yaklaşık 3 katı olduğunu söyledi.

HERKESİN EKSTRA ÖZEN GÖSTERMESİ LAZIM

“British Columbia eyaletinin bazı yerlerinde olağandışı yüksek sıcaklıkların sürdüğünü belirten Lisa Lapointe açıklamasında, “Aşırı sıcakların tehlikeli yanlarından kaçınmak için herkesin ekstra özen göstermesi lazım. Lütfen özellikle yalnız yaşayanlar olmak üzere ailenize, arkadaşlarınıza ve komşularınıza dikkat edin" çağrısını yaptı.

ORMAN YANGINI BİR KÖY YOK ETTİ

Diğer yandan British Columbia eyaletinde aşırı sıcaklar ve yıldırımlar nedeniyle orman yangınları da artmaya başladı.  Sıcak hava dalgasının en etkili olduğu ve rekor sıcaklıkların kaydedildiği Lytton köyündeki tüm evler yandı. Orman yangınının yok etiği Lytton, 30 Haziran'da yangın sebeiyle nedeniyle boşaltılmış ve yaklaşık bin kişi tahliye edilmişti.

ANNE BABASI YANGINDA ÖLDÜ

CBC’ye açıklamalarda bulunan köy sakinlerinden Jeff Chapman, anne ve babasının yangında öldüğünü belirtirken, bölgede görev yapan itfaiye ve sağlık ekipleri alevler sebebiyle köye giremediklerini ve bu ölümleri şu an için doğrulayamayacaklarını söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: kanada, yangın, aşırı sıcaklar, iklim krizi, iklim değişikliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı