Kanal İstanbul Projesi’ne para ödenmezse sonuçları ne olur?
Haber
07 Temmuz 2021 - Çarşamba 15:04 Bu haber 494 kez okundu
 
Kanal İstanbul Projesi’ne para ödenmezse sonuçları ne olur?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çılgın projesi olan Kanal İstanbul Projesi üzerinden kamuoyunda yoğun bir tartışma hakim. İktidar projeyi hayata geçirmekte kararlı, muhalefet ise seçimi kazanmaları halinde projeyi iptal edip projeye giren firmalara ödeme yapılmayacağını belirtiyor.
GÜNDEM Haberi
Kanal İstanbul Projesi’ne para ödenmezse sonuçları ne olur?

Peki, muhalefet iktidara gelip, Kanal İstanbul Projesi’ne ödeme yapmazsa ne olur?

Bu konuda uzmanların ortak görüşü, devlet garantisi sebebiyle projeye giren şirketlerin Türkiye'yi, uluslararası mahkemelerde mahkum edebileceği yönünde.

Lakin siyasiler ve hukukçular ise, ekolojik dengeye verilecek zarara dikkat çekerek projenin hukukun genel ilkelerine aykırı olduğunu iddia ediyor.

KAMU-ÖZEL İŞBİRLİĞİ YAPACAK

Kanal İstanbul gibi çok yüksek maliyetli projede kamu ve özel sektörün işbirliği yapması bekleniyor. Yani devlet, projeye dahil olan firmalara bazı garantiler veriliyor. Ama işletmesinin çok uzun yıllara dayandırılması hedeflenen projede, ileri ki yıllarda anlaşmazlıkların ortaya çıkması da söz konusu olabilir.

İKTİDAR DEĞİŞİRSE ANLAŞMAZLIK DOĞABİLİR

Millet İttifakı'na üye siyasi partilerin, iktidara geldiklerinde bu şirketlere para ödenmeyeceğini ısrarla dile getirmesi, bu olası uyuşmazlıklardan biri olarak dile getiriliyor. Bu noktada meydana gelecek olan ihtilafta firmaların Türkiye'yi tahkime şikayet etmesi söz konusu olabilir.

YATIRIMCIYA KARŞI ‘ADİL VE EŞİT MUAMELE’ BORCU

Konuya dair konuşan Diplomasi ve Ekonomi Enstitüsü üyesi ve uluslararası tahkim alanında uzman hukukçu Hakan Kaplankaya, şunları söyledi: "İkili anlaşmalar ve uluslararası hukuk devlete yatırımcıya karşı ‘adil ve eşit muamele’ borcu yükler. Uluslararası hukuka göre yabancı yatırımcının yatırıma bağlı ‘meşru beklentilerinin’ korunmasının yanı sıra, hükümetlerin politikalarında ve mevzuatlarında makul değişikliler yapması beklenebilir bir durumdur."

İKİ DURUM SÖZ KONUSU OLABİLİR

Süreç hakkında açıklama yapan bir diğer isim olan Ankara Barosu Toplumsal Davalar ve Hukuk Araştırmaları Merkezi Başkanı Doğan Erkan ise hükümetin Kanal İstanbul projesinin yabancı sermaye ile yapacağını kesin olarak ortaya koyduğunu, bu durumdan dolayı ilerleyen süreçte tahkime gidilmesi durumunda Türkiye aleyhine bir karar çıkabileceğini ancak Türkiye anayasasında bunun bir yaptırımı olmadığını söylüyor.

ÇEVRE VE MÜLKİYET HAKKI SÖZ KONUSU OLABİLİR

Kanal İstanbul’un çevre ve mülkiyet hakkı gibi etkilerine vurgu yapan Doğan Erkan, Anayasa'nın 129. maddesine işaret ederek, bunun bir hizmet kusuru sayılabileceğini ifade ediyor. Projenin etkileri nedeniyle zarara uğradıklarını kanıtlamaları durumunda da tazminat konusunun gündeme gelebileceğini ancak bunun kararı alan/uygulayan kamu görevlilerinin sorumluluğunu yaratacağını ve yine aynı anayasa maddesi uyarınca zararların onlara rücu edilebileceğini söyledi.

ULUSLARARASI TAHKİM 'MAHKEMESİ' NEDİR, NASIL ÇALIŞIR?

Anlaşmazlık durumunda Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin alanında son derece uzman ve tecrübeli kişilerin hakemliklerine başvuruluyor ve onlar da belirli usüllere göre ihtilafın çözümü için karar veriyor. Zaten tahkim, hakemden türetilmiş bir sözcük ve hakem tayin etmek anlamına geliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: kanal istanbul, cumhurbaşkanı erdoğan, kemal kılıçdaroğlu, meral akşener,
Yorumlar
Haber Yazılımı