Konutta kira ve satış fiyatları neden artıyor
Haber
10 Eylül 2021 - Cuma 10:30 Bu haber 264 kez okundu
 
Konutta kira ve satış fiyatları neden artıyor
İstanbul’da kiralık ve satılık konut fiyatlarında son bir yılda büyük bir artış meydana geldi. Bir yıl öncesine kadar bin 500, 2 bin lira arasında olan dairelerin kiralanabildiği İstanbul’un birçok semtinde boş konut bulunmuyor. Olanların fiyatları ise 5-6 bin TL bandında seyrediyor.
EKONOMİ Haberi
Konutta kira ve satış fiyatları neden artıyor

İstanbul’da kiralık evlerde yaşanan artış oranı yüzde 40’ları bulurken, bazı merkezi semtlerde bu oran yüzde 100’ün üzerinde. Ayrıca artış yalnızca kiralık konutta yaşanmıyor, aynı zamanda satılık konut fiyatları da hem emlakçılara hem de konut arayanlara göre olması gerekenden oldukça yüksek.

 

100 metrekarelik bir evin fiyatı 432.770 TL ile 721.300 arasında

 

Zingat emlak sitesi tarafından hazırlanan İstanbul bölge raporuna göre, satılık konut piyasasında son bir ayda fiyatlarda 2.91, beş yılda ise 62.4 artış yaşandı. İstanbul’da ortalama konut metrekare fiyatı 5.770 TL.  Buna göre, satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 432.770 TL ile 721.300 TL arasında değişiyor. Bu rakam konutun merkezi yerlere yakınlığı, ulaşım, altyapı ve de binanın yaşına göre de değişebiliyor.

 

Sıfır dairelerin fiyatı milyonları buluyor

 

Diğer yandan Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş, Kadıköy veya Bakırköy gibi lokasyonlarda depreme dayanıklı ve yeni bir daireyi bir milyona bulmak bile zor. Yine bu bölgelerde 4-5 bin TL'nin altında kiralık konut yok, olanların içi ise yaşanılmayacak kadar kötü durumda.

 

Artışın sebebi ne?

 

Bu artışın sebebini pandemi ve kentsel dönüşümdeki desteklerin oluşturduğu piyasaya bağlayan emlakçılar göre, geçtiğimiz yıllarda konut kredisi faiz oranlarının düşük olması, ev sahiplerinin daha yüksek rakamlar telaffuz etmesine yol açtı. Ev arayanlar ise bu durumdan oldukça yorulmuş. Yüksek kira fiyatlarına eklenen nakliye, emlakçı ve depozito fiyatları ile yeni bir eve taşınmak en az 20 bini buluyor.mBarınmanın giderek zorlaştığı İstanbul'da mal sahiplerinin kiracısına 12 aylık TÜFE ortalamasına göre yaptığı zamlar da kiracıyı zorluyor.

 

Fiyatlar düşer mi?

 

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu, TÜFE'de 2021 yılı Ağustos ayında on iki aylık ortalamalara göre 15,78 artış gerçekleştiğini açıkladı. Yani mal sahipleri kiracısına yasal olarak en fazla yüzde 15,78 oranında zam yapabilecek. Peki hem kiralık hem de satılık ev fiyatları düşer mi? Emlakçılara göre bunun gerçekleşmesi zor. Ev arayanların da böyle bir umudu bulunmuyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: konut fiyatları, ev fiyatları, kiralık ev, satılık ev, ev fiyatları neden artıyor, kiralar neden artıyor, emlak konut ortaokulu, emlak konut hisse, sahibinden kiralık ev,
Yorumlar
Haber Yazılımı