Küresel ısınmaya dair ürkütücü tahminler
Haber
29 Haziran 2021 - Salı 14:21 Bu haber 550 kez okundu
 
Küresel ısınmaya dair ürkütücü tahminler
Küresel ısınma ve buna bağlı iklim değişikliğinin insan sağlığı, refahı ve mutluluğu üzerindeki etkilerine dair Birleşmiş Milletler İklim Bilimi Danışmanlar Paneli (IPCC), geniş kapsamlı ve ürkütücü bir rapor hazırladı.
YAŞAM Haberi
Küresel ısınmaya dair ürkütücü tahminler

Raporun en son hali gelecek yıl yayınlanacak olan çalışmanın taslak kısmında öne çıkan bulgular ise şu şekilde:

GIDA

Taslak çalışmada iklim değişikliğinin bu yüzyıl boyunca mahsul verimini nasıl etkilemeye devam edeceğini anlatıyor. Beslenmesi gereken insan sayısı hızla artan ülkeler üzerinde daha fazla baskı oluşacağı düşünülüyor.

Buna göre;

2015-2019 yılları arasında, başta Afrika ve Orta Amerika'da olmak üzere yaklaşık 166 milyon insan, iklimle ilgili acil gıda durumları nedeniyle insani yardıma ihtiyaç duydu.

Yükselen karbondioksit (CO2) seviyeleri ayrıca mahsullerin kalitesini de düşürecek ve temel gıda maddelerindeki hayati mineralleri ve besinleri azaltacak.

Daha yüksek sosyoekonomik gelişme seviyelerine rağmen, 2050 yılına kadar yaklaşık 10 milyon daha fazla çocuk yetersiz beslenecek ve bünyeleri zayıf kalacak. Bu da onları ömür boyu belli sağlık risklerine maruz bırakacak.

Emisyonların azalmadan devam etmesi halinde milyonlarca insanın ana protein kaynağı olarak gördüğü deniz hayvanlarını yakalama oranlarında ciddi düşüşler kaydedilecek. Özellikle Afrika'nın tropikal bölgeleri için yüzde 40 ila 70 oranında düşüş yaşanacağı tahmin ediliyor.

Kırmızı et tüketimini yarıya indirmek ve kuruyemiş, meyve ve sebze alımını iki katına çıkarmak, gıda kaynaklı emisyonları yüzyılın ortasına kadar yüzde 70'e kadar azaltabilir ve 2030 yılına kadar 11 milyon hayat kurtarabilir.

50 bilim insanından iklim ve kriz uyarısı: Fosil yakıtları sonlandırmak yeterli değil

Hava koşulları

Yükselen sıcaklıklar nedeniyle insanların fiziksel çalışma yeteneğinin azalacağı öngörülüyor. Özellikle Güney Asya'nın büyük bir bölümü, Sahra altı Afrikası ile Orta ve Güney Amerika'nın bazı kısımlarının 2100 yılına kadar toplamda yılda 250 iş günü kaybı yaşayacağı hesaplandı.

Buna göre;

Dünyanın Paris Anlaşması'nda belirtilen 1,5 derece sınırı yerine iki derece ısınması halinde, ilave 1,7 milyar insan şiddetli ısıya ve ilave 420 milyon insan da aşırı sıcak dalgalarına maruz kalacak.

2080'e kadar, Sahra altı Afrikası ile Güney ve Güneydoğu Asya'daki yüz milyonlarca şehir sakini, her yıl 30 günden fazla ölümcül sıcaklıkla karşı karşıya kalabilir.

Sel felaketleri ortalama olarak Afrika'da yılda 2,7 milyon insanı yerinden edecek. Emisyonlar azalmazsa, 2050 yılına kadar iklim kaynaklı etkiler nedeniyle Sahra altı Afrika'da 85 milyondan fazla insan evini terk etmek zorunda kalabilir.

1,5 derecenin üstünde bir artışın yaşandığı dünyada, Kolombiya, Brezilya ve Arjantin'de üç kat, Ekvador ve Uruguay'da dört kat ve Peru'da beş kat daha fazla insan sellerden etkilenecek

Eğer ısınma üç dereceye ulaşırsa, 21. yüzyılda yaklaşık 170 milyon insanın aşırı kuraklıktan son derece kötü şekilde etkilenmesi bekleniyor.

Avrupa'da yüksek ölüm riski altındaki insan sayısı da 1.5 derecelik ısınmaya kıyasla üç derecelik bir ısınma olduğu takdirde üç katına çıkacak.

HASTALIKLAR VE GÖÇ

Hızla yükselen sıcaklıklar nedeniyle sivrisineklerin yaşam alanı genişlerken, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yarısının dang humması, sarı humma ve zika virüsü gibi bir dizi hastalık riskleri altında olacağı belirtiliyor.

BUNA GÖRE:

Bu bilgiler ışığında karbon salınımında önemli bir azalma yaşanmazsa, Asya, Avrupa ve Afrika'da ek 2,25 milyar insan dang humması riskiyle karşı karşıya.

Diğer yansan Asya'da yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalacak insan sayısının 2020 ile 2050 arasında altı kat artacağı düşünülüyor.

GÖÇLER YAŞANACAK

Ayrıca yüzyılın ortasına kadar, Sahra altı Afrikası, Güney Asya ve Latin Amerika'da su kıtlığı, tarımsal zorluklar ve deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle 31 ila 143 milyon arasında bir nüfusun ülkeleri içinde ve başka ülkelere doğru göç etmeleri gerekeceği öngörülüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: küresel ısınma, iklim değişikliği, kuraklık, Birleşmiş Milletler, BM kuraklık raporu,
Yorumlar
Haber Yazılımı