"ABD ekonomisi yeni bir krizin eşiğinde"
Haber
06 Eylül 2021 - Pazartesi 09:42 Bu haber 513 kez okundu
 
"ABD ekonomisi yeni bir krizin eşiğinde"
Amerika Birleşik Devletleri ekonomisine dair Rus Senatör Aleksey Puşkov’dan önemli bir uyarı geldi. Puşkov, ABD’de 2008-2009 yıllarındakine benzer yeni bir ekonomik krizin patlak vereceği öngörüsünde bulundu.
EKONOMİ Haberi

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi üyesi Aleksey Puşkov, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ABD’de 2008-2009 yıllarındakine benzer yeni bir ekonomik krizin patlak vereceğini iddia etti. Sputnik'te çıkan habere göre Puşkov, “Aslında, ABD’nin kendisi bugün büyük bir finansal balonu temsil ediyor. Ve bilindiği üzere balonlar kaçınılmaz olarak patlar” ifadelerini kullandı.

 

ABD’NİN DÜŞÜŞÜ JEOPOLİTİK ALANLA SINIRLI KALMAYACAK

 

Puşkov, ABD ekonomisinin salgından sonra menkul kıymetlerin satışı ve borçlanma sayesinde toparlandığını, bunun da finansal aşırı ısınmaya yol açtığına vurgu yaparak, “ABD’nin hegemonik bir güç olarak gerileyişi, sadece Afganistan’daki düşüşle değil, aynı zamanda jeopolitik alandaki düşüşle de sınırlı kalmayacak” öngörüsünde bulundu.

 

RUSYA ABD DEVLET TAHVİLLERİNDEN ÇEKİLİYOR

 

Rus senatör ayrıca, Rusya'nın son birkaç yılda ABD devlet tahvillerinden ihtiyatlı bir şekilde çekildiğini de anımsattı. Rusya, 2018’de Amerikan kamu borcuna olan yatırımlarını nisan ayında 96 milyardan 48.7 milyar dolara, mayısta da 14.9 milyar dolara düşürmüştü. Mart 2020’de ise yatırım hacmini şubat ayına oranla üç kat azaltarak 12.58 milyardan 3.85 milyar dolara çekmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ABD ekonomisi, küresel ekonomik kriz, ekonomik buhran, ekonomik kriz, küresel ekonomik durum,
Yorumlar
Haber Yazılımı