Merkel: Türkiye’nin AB'ye üye olmasını beklemiyorum
Haber
23 Temmuz 2021 - Cuma 15:55 Bu haber 428 kez okundu
 
Merkel: Türkiye’nin AB'ye üye olmasını beklemiyorum
Türkiye’nin AB üyesi olup olmayacağına ilişkin konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi olmasını beklemediğini ifade etti.
DÜNYA Haberi
Merkel: Türkiye’nin AB'ye üye olmasını beklemiyorum

Bu yılın eylül ayındaki seçimlerde görevini devredecek olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, son son basın toplantısını yaptı. Merkel toplantıda, Suriyeli mülteciler ve Türkiye ile ilgili bir takım değerlendirmeler yaptı.

Türkiye Suriyeliler konusunda önemli bir iş çıkardı

Türkiye'nin birçok Suriyeliyi ağırlayarak olağanüstü iş çıkardığını söyleyen Alman Başbakan, Ankara'yı bu konuda takdir etti. Mülteci anlaşması konusunda da daha yakın iş birliği görmeyi ümit ettiklerinin ifade eden Merkel, "Bu anlaşmanın sürmesi herkes için en iyisi" dedi.

Türkiye’nin AB üyeliği

Diğer yandan Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılmasını hala öngörmediğini de tekrarlayan Angela Merkel, şunları söyledi; "Benim siyasi görüşümü ve Türkiye'nin AB'ye üye olmasını geçmişte ve halen öngörmediğimi biliyorsunuz. Yine de Türkiye ile yakın ilişkilerden yanayım. AB'nin mülteci anlaşmasının da savunucusu oldum. Gümrük birliğini de konuşmaya başladık."

Suriyeliler için Türkiye’ye ek fon

Suriyeliler için Türkiye’ye yapılan anlaşma dahilinde 3 milyar Euro ek fon vereceğini de anımsatan Alman Başbakan, "Mülteciler insan, siyasi araç olarak kullanılmamalı" diye konuştu. Merkel, Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan Türkiye'nin bu hususta olağanüstü başarı sergilediğini, AB'nin küçük ölçekte olsa da Ankara'yı desteklediğini ve anlaşmanın devamının ilgili tarafların çıkarına olacağını da söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AB, Avrupa Birliği, Angela Merkel, Alman Başbakan, Almanya, Türkiye mülteci krizi, Suriyeliler, Türkiye'nin AB üyeliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı