Mu varyantı nedir? Belirtileri neler?
Haber
08 Eylül 2021 - Çarşamba 10:40 Bu haber 489 kez okundu
 
Mu varyantı nedir? Belirtileri neler?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dünkü “Türkiye’de 2 kişide Kovid-19’un ‘Mu’ Varyantı görüldü” açıklamasından sonra bu varyantın etkisinin ne olduğu kamuoyunda yoğun bir şekilde konuşulmaya başlandı.
SAĞLIK Haberi
Mu varyantı nedir? Belirtileri neler?

"Ayrıca şu an ilave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz” diyen Bakan Koca, “Çünkü şu ana kadar bizim yeni varyant olarak tespit ettiğimiz 2 vaka dışında olmadı. Dolayısıyla ağırlıklı Delta ve Delta Plus şeklinde, yüzde 90'ı geçen oranda söz konusu" dedi.

 

SAĞLIK BİRİMLERİ TARAFINDAN YAKINDAN İZLENİYOR

 

Diğer yandan Prof. Dr. İsmail Balık, Türkiye'de iki kişide görüldüğü açıklanan Mu varyantıyla ilgili yanıtı merak edilen soruları yanıtladı. Bilindiği üzere ilk olarak Kolombiya'da tespit edilen Kovid-19 varyantı, dünyada sağlık birimleri tarafından yakından izleniyor. Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, Mu varyantıyla ilgili olarak Hürriyet’in sorularını yanıtladı:

 

YENİ VERYANTLAR AŞILARIN ETKİSİNİ AZALTIYOR MU?

 

"Mu mutantının en önemli özelliği aşıların etkisini daha da azaltan bir mutasyon yapmış olması. Ama bu şaşırtıcı değil. Önemli olan bunların çok güçlü, hızlı yayılan, atletik mutasyonlar olup olmaması ve Delta varyantının yerine geçebilme gücünün bulunup bulunmaması. DSÖ tüm mutasyonları yakın takibe alıyor. Şu anki veriler ‘Mu’ dahil çıkan mutasyonların, Delta’nın yerini alacak kadar güçlü olmadığı yönünde.

 

VARYANTIN BELİRTİLERİ NELER?

 

‘Mu’ mutantının belirtileri, diğer varyantlarda olduğu gibi ateş yüksekliği, öksürük nöbetleri ve koku-tat almada değişiklikler şeklinde.

 

DİĞER VARYANTLARLA FARKI VAR MI?

 

Diğer varyantlardan farklı bir belirti şimdiye kadar göstermedi. Mu’dan korunma da diğer varyantlardan korunma ile aynı... En önemlisi de maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak. Bu üç kuralı yerine getirirsek sorun yaşamayacağımızı düşünüyorum.

 

MU VARYANTI DAHA MI ÖLDÜRÜCÜ?

 

Mu varyantı hızlı bulaşan ama daha ağır seyredip seyretmediği, öldürücü olup olmadığı tam olarak bilinmeyen bir mutant. Bu varyantın yayılma ihtimali, dünyaya hâkim olma ihtimali öngörülürse o takdirde aşılar hızlı biçimde etkili olacak şekilde 2-3 ay içinde değiştirilecektir. Bu nedenle Mu’dan korkmayalım."

 

40 ÜLKEDE TESPİT EDİLDİ

 

Mu varyantı ilk olarak Ocak 2021’de Kolombiya’da tespit edildi ve Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre ülkedeki vakaların yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor. DSÖ, mutasyonun şimdiye kadar en az 40 ülkede tespit edildiğini ancak dünyadaki tüm vakaların yüzde 0.1’inden azını oluşturduğunu ilan etti. Bazı Avrupa ülkeleri ile ABD ve Hong Kong’da da vakalar bildirildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: mu varyantı, mu varyantı nedir, mu varyantı belirtileri, koronavirüs varyantı, kovid-19 varyantları,
Yorumlar
Haber Yazılımı