“Mu” Varyantı Türkiye’de görüldü
Haber
07 Eylül 2021 - Salı 11:26 Bu haber 537 kez okundu
 
“Mu” Varyantı Türkiye’de görüldü
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün “Mu” varyantının, Türkiye'de 2 kişide tespit edildiğini duyurdu. Bakan Koca ayrıca, şu an ilave tedbir getirip getirmeyeceklerine ilişkin de konuştu.
SAĞLIK Haberi
“Mu” Varyantı Türkiye’de görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir soru üzerine, yeni PCR testi uygulamasının mevcut haliyle devam edeceğini belirten Bakan Koca, "Genel olarak aşılama oranları giderek artıyor. 100 milyon sayısına herhalde 2-3 gün içinde erişmiş olacağız. Bu anlamda önemli bir sayı. Çift doz ve en az 1 doz aşı olma oranı da giderek yükseldi" ifadelerini kullandı.

 

PCR ÜCRETLİ OLUR MU?

 

"İlerleyen zamanlarda aşıyı teşvik edebilmesi için PCR testinin ücretli olması gibi bir seçenek olur mu?" sorusuna Bakan Koca, "Öyle bir seçeneği düşünmüyoruz. Yani PCR'ın şu an uygulandığı şekliyle devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz" yanıtını verdi.

 

HASTANELERDE PCR TESTİ YOĞUNLUĞU

 

Hastanelerde PCR testi için yoğunluk yaşanmadığının aktarılması üzerine Koca, "Bütün alanlarda istemiyoruz, PCR'ın istendiği belli alanlar var ve bunu da 48 saat öncesinden istiyoruz. Dolayısıyla o yoğunluk 48 saate yayılmış oluyor, o anlamda ciddi bir sorun olacağını düşünmüyorum, çünkü büyük kapasitemiz var" diye konuştu.

 

“MU” VARYANTINI DSÖ AÇIKLAMIŞTI

 

Diğer yandan “Mu” varyantını ilk kez Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), açıklamıştı. Düzenli olarak yayımladığı haftalık raporunda salgına dair yeni bilgiler veren DSÖ, ilk kez bu yılın ocak ayında Kolombiya’da tespit edilen ‘B.1.621’ varyantına karşı uyarıda bulunmuştu. Sunulan raporda, “Mu Varyantı” olarak isimlendirilen Kovid-19’un varyantının aşılara karşı dirençli bir varyant olabileceğine dikkat çekilmişti.

 

ŞİMDİLİK “İLGİ VARYANTLARI” ARASINDA

 

Öte yandan DSÖ, kovid-19 varyantlarını iki sınıfa ayırarak inceliyor. Bunlar, VOC (endişe varyantları) ve VOI (ilgi varyantları) olarak sınıflandırılıyor. Şimdiye kadar dört varyant endişe varyantları listesine girdi. Bunlar; 193 ülkede görülen Alfa, 141 ülkede görülen Beta, 91 ülkede tespit edilen Gamma, 170 ülkede tespit edilen ve son dönemde etkili olan Delta varyantları olarak belirtiliyor. ‘Mu Varyantı’ şimdilik ‘ilgi varyantları’ arasında sınıflandırılıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: mu varyantı, mu varyatı türkiye, sağlık bakanı, fahrettin koca, koronavirüs salgını, pcr testi,
Yorumlar
Haber Yazılımı