Müsilaj kabusu geri döndü
Haber
20 Temmuz 2021 - Salı 17:10 Bu haber 202 kez okundu
 
Müsilaj kabusu geri döndü
Bursa'nın Marmara Denizi'ne kıyısı olan ilçesi Gemlik sahillerinde müsilaj kabusu tekrar görüldü.
YAŞAM Haberi
Müsilaj kabusu geri döndü

Türkiye'nin aylardır gündemini meşgul eden müsilaj sonunu bir türlü bitmek bilmiyor. Özellikle Marmara Denizi'ni etkisi altına alan müsilaj için bakanlık düzeyinde ciddi bir çalışma başlatılmıştı. Son günlerde nerdeyse temizlenme noktasına gelen müsilaj Bursa sahillerinde tekrar görülmeye başlandı.

Vatandaşlar tedirgin

Gemlik Körfez’ine kıyısı olan Kumla, Narlı, Kurşunlu, Gemsaz ve Kumsaz sahiline dalgaların getirdiği müsilaj tekrar görülmeye başlandı. Bir süredir temizleme çalışmalarının yapıldığı ve ortadan kaybolan deniz salyasının tekrar görülmesi vatandaşları büyük tedirginliğe neden oldu. .

Deniz yaşamını tehdit ediyor

Bu sorunun doğa olayı mı yoksa kirlilik mi çeşitli çevrelerce halen tartışılan müsilaj tabakası deniz üzerindeki kötü görüntüsünün yanında denizin dibinde de doğal hayatı da çok fazla olumsuz etkiliyor.

Müsilaj tabakasına takılan balıklar ölüyor

Denizin dibini balıkçı ağı gibi saran salya tabakasına takılan balıklar bir süre sonra oldukları yerde ölüyor. Körfezde profesyonel dalgıçların su altında çektiği görüntüler olayın ciddiyetini gözler önüne sererken gökyüzünden drone ile çekilen görüntüler ise tabakanın etkili olduğu alanın genişliğini ortaya koyuyor.

Sorunun kaynağı henüz netleştirilmiş değil

Salyanın sebebinin denize arıtılmadan deşarj edilen evsel atıklar ve sanayi atıkları olduğunu iddia eden bazı kesimler ise arıtma tesislerinin azlığına ve mevcut olanların ise randımanlı çalışmadığına dikkat çekiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: gemlik sahili müsilaj, müsilaj nedir, deniz salyası nedir, müsilaj bitti mi, deniz salyası bitti mi,
Yorumlar
Haber Yazılımı