O kovid aşısı nörolojik bozukluğa neden oluyor?
Haber
09 Eylül 2021 - Perşembe 15:07 Bu haber 310 kez okundu
 
O kovid aşısı nörolojik bozukluğa neden oluyor?
Avrupa İlaç Ajansı, İngiliz ilaç firması AstraZeneca'nın koronavirüs aşısının ‘çok nadir’ görülen yan etkileri arasına nörolojik rahatsızlık olan Guillain-Barré Sendromu'nu da ekledi. Nörolojik bir hastalık olan Guillain-Barré Sendromu (GBS) geçici felce neden olabiliyor.
SAĞLIK Haberi
O kovid aşısı nörolojik bozukluğa neden oluyor?

Avrupa Birliği ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), geçtiğimiz ayın 31 Temmuz'una kadar dünya çapında uygulanan yaklaşık 592 milyon doz AstraZeneca aşısı sonrasında toplam 833 sendrom vakası bildirilmesi üzerine harekete geçti.

 

GBS AŞININ YAN ETKİLERİNE EKLENMELİDİR

 

Sendromun, 10 bin kişiden birinde meydana gelen "çok nadir" bir yan etki olduğunu aktaran Ajans, son yaptığı güncellemede söz konusu nedensel ilişkinin "en azından makul bir olasılık olarak değerlendirildiğini" ifade ederek, "Bu nedenle GBS, Vaxzevria'nın bir yan etkisi olarak ürün bilgilerine eklenmelidir" açıklamasında bulundu.

 

JOHNSON & JOHNSON'UN YAN ETKİLERİNE DE EKLENDİ

 

EMA ayrıca aşıyla ilgili bilgilere, eller ve ayaklardan göğüs ve yüze ilerleyebilen güçsüzlük ve felç gelişmesi durumunda tıbbi yardım almalarını söyleyen bir uyarı eklenmesini de önerdi. Diğer yandan EMA, temmuz ayında ise ABD'nin ardından Guillain-Barre sendromunu Johnson & Johnson'un Covid-19 aşısının olası yan etkilerine eklediğini açıklamıştı.

 

ÇOK NADİR GÖRÜLEN SENDROM

 

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) çok nadir görülen sendrom, her yıl tahmini 3 bin ila 6 bin kişiyi etkilerken, çoğu rahat bir iyileşme sürecinden geçiyor. Sağlık yetkilileri ayrıca aşının faydalarının potansiyel risklerden daha ağır bastığını vurguluyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Guillain-Barre sendromu, Johnson & Johnson, aşıların yan etkileri, Avrupa
Yorumlar
Haber Yazılımı