Öğretmenler 15 bin kişilik atamaya isyan edip, duyuru yaptı
Haber
12 Eylül 2021 - Pazar 19:57 Bu haber 328 kez okundu
 
Öğretmenler 15 bin kişilik atamaya isyan edip, duyuru yaptı
Geçen yıl öğretmen olmak için KPSS sınavına giren adaylar, geçen günlerde açıklanan 15 bin kişilik atamaya bu yıl sınava girenlerin dahil edileceğini öğrenince isyan etti. Sosyal medya üzerinden gündem oluşturan öğretmen adayları bir duyuru yaptı.
EKONOMİ Haberi
Öğretmenler 15 bin kişilik atamaya isyan edip, duyuru yaptı

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 bin yeni öğretmen adayının atanacağını duyurmuştu. Bu atamada geçen yıl ve bu yıl KPSS sınavına gireceklerin dahil edilmesi büyük tepkilere neden oldu.

 

Sosyal medya üzerinden bir araya gelen öğretmen adayları bir duyuru yaptı. Duyuruda şu ifadeler kullanıldı:

 

KAMUOYUNA DUYURUMUZDUR

 

Biz 2020 KPSS'ye girmiş ve yüksek puanlarla 11 aydır her platformda sesini duyurmaya çalışan, birçoğumuz virgüllerle atamayı kaçırmış öğretmenleriz. 2020 KPSS'nin ilk atamasının şubatta duyurulması ve sayının 20 bin olması, takvimin mart ayında açıklanması, açıklanan takvimin 6 aya yayılması, branşlar arası öngörülemeyen kontenjan farkları hepimizi mağdur etmiştir.

 

Her yıl yapılan 40 bin atama bile bu mağduriyeti düzeltmede yetersiz kalabilecekken Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamış olduğu 15 bin atamanın henüz sonuçları bile açıklanmamış olan 2021 KPSS ile birleştirilip karma alıma dönüştürülmesi, bizlerde büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

 

Üstelik 6 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete'de 1753 karar sayılı "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'te karma alım uygulaması kaldırılmıştır. MEB'in karma alıma son verme gerekçeleri; KPSS'nin her yıl zorluk derecesi ve standart sapmasının birbirinden farklı olması, 2 sene art arda uygulanan sınav neticesinde oluşan puanların tamamının aynı potada değerlendirilirken öğretmen adayları için eşitliğin sağlanamaması, öngörülemeyen mağduriyetler oluşturmasıdır.

 

Tüm bu sebeplerle 2020 KPSS'ye girmiş öğretmenler olarak talebimiz; açıklanan 15 bin öğretmen atama takviminden henüz sınav sonuçları açıklanmamış olan 2021 KPSS'nin çıkarılması, takvimin revize edilerek 2020 KPSS puanına göre alım yapılması ve sayının artırılmasıdır. Puanlarımızın geçerlilik süresinin 2 yıl olmayacağını ve 2021 ile karma alıma tabi tutulamayacağımızı bilerek 2020 KPSS'ye girdik.

 

Cumhurbaşkanımızın 8 Eylül 2021 tarihinde Twitter hesabından duyurduğu atamanın 2020 KPSS puanının geçerlik süresi dolmadığından ve 2021 KPSS'nin henüz sonuçları açıklanmadığından 2020 KPSS'ye girenlere ek atama olarak verilmesi kamu vicdanını bir nebze olsun rahatlatacaktır.

 

Saygılarımızı sunarız.

2020 KPSS ÖĞRETMENLERİ

 

YETERLİ ÖĞRETMEN ATANMIYOR, MAĞDURİYET GİDEREK ARTIYOR

https://www.haberdeozgur.com/haber-yeterli-ogretmen-atanmiyor-magduriyet-giderek-artiyor-5361.html

Kaynak: Editör:
Etiketler: Öğretmenler, 15, bin, kişilik, atamaya, isyan, edip,, duyuru, yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı