Orman zengini Avrupa ülkelerinin yangınlara karşı kaç uçağı var?
Haber
30 Temmuz 2021 - Cuma 12:56 Bu haber 1833 kez okundu
 
Orman zengini Avrupa ülkelerinin yangınlara karşı kaç uçağı var?
Türkiye son günlerde birçok ilde çıkan orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Alınan önlemler ve müdahale şekilleri kamuoyunda tartışma konusu olan Orman Bakanlığı’nın açıklamasına göre yangınları söndürmek için filoda 3 uçak var. Yangınların bir türlü kontrol altına alınamamasının asıl nedeni olarak da yeterinde söndürme araçlarının olmaması olarak görülüyor.
GÜNDEM Haberi
Orman zengini Avrupa ülkelerinin yangınlara karşı kaç uçağı var?

Peki, Türkiye’de ciddi bir ekipman eksikliği söz konusu iken Avrupa ülkelerinde ise durum ne?

YUNANİSTAN

Bölgenin en geniş yangın söndürme uçak filolarından birine sahip olan Yunanistan’da 20 uçaklık filo aktif bir şekilde hizmet ediyor. Daha önce filosunda 22 uçak barındıran Yunanistan’da, 2 uçak kaza yapmıştı. Diğer yandan Yunanistan'ın elinde 18 adet Polonya yapımı Pezetel tipi yangın söndürme uçağı da bulunuyor. 1983'ten bu yana aktif olarak kullanılan bu küçük uçaklar özellikle yeni model Canadair CL-415'lerin gelmesinden sonra günümüzde devriye-kontrol görevlerinde kullanılıyor. Ayrıca yakıt tanklarına yapılan ekleme ile 2,5 saatlik uçuş süreleri 4,5 saate kadar çıkarılmış.

FRANSA

Fransa Sivil Savunma bünyesinde bulunan yangın söndürme uçaklarının sayısı 29 adet. Filonun en eski uçakları olan ve 3 yıl önce yangın söndürme çalışmaları esnasında düşerek bir pilotun ölümüne neden olan Tracker'lar yerini 2020'de Dash model uçaklara bıraktı. O dönem Fransa 6 adet daha Dash alacağını duyurdu. Yeni nesil yangın söndürme uçağı olarak tanıtılan Dash, 10 ton su taşıma kapasitesine sahip. Beechcraft model uçaklar da daha çok devriye görevleri için kullanılıyor. Ayrıca bu filonun yanında Fransa topraklarında ve denizaşırı topraklarındaki 22 üssünde aktif faaliyet gösteren 40 adet helikopterden oluşan bir filoda bulunuyor. Filonun diğer arama kurtarma ve acil tıbbi müdahale görevleri arasında, gerektiğinde havadan yangınlara mücadele görevi de var.

İSPANYA

Akdeniz ikliminin de etkisiyle sık sık orman yangınlarıyla mücadele eden İspanya'nın elinde 17 uçaktan oluşan bir filosu mevcut. İspanya'da yangın söndürme uçakları hava kuvvetlerinin kontrolünde görev yürütüyor. Bunun yanında Babcock adlı uluslararası bir firma da İspanya'ya yangınlarda önemli destek sunuyor. İtalya'ya da benzer hizmet veren firmanın İspanya'da çeşitli türlerde 57 adet yangınla mücadele hava aracı var.

İTALYA

İtalya'nın yangın söndürme filosunda 19 uçaklık bir yangın söndürme filosu mevcut. Babcock şirketinin yangınla mücadele için İtalya'da 100'ün üzerinde farklı türde hava aracı mevcut. Bunun içinde küçük, orta ve büyük boyutlarda helikopterler ve uçaklar var.

Kaynak: Editör:
Etiketler: orman yangınları, türkiyenin yangına karşı uçak filosu, Türkiye orman yangınları,
Yorumlar
Haber Yazılımı