Resmi Gazete’de yayınlandı: Hayvanlara mikroçip takılacak
Haber
27 Haziran 2021 - Pazar 19:05 Bu haber 445 kez okundu
 
Resmi Gazete’de yayınlandı: Hayvanlara mikroçip takılacak
Tarım ve Orman Bakanlığı ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği'nin birlikte yürüteceği çalışma ile hayvanlara mikroçip takılacak.
YAŞAM Haberi
Resmi Gazete’de yayınlandı: Hayvanlara mikroçip takılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği hayvanlara mikro çip takılması için işbirliğine gitti. Bu kapsamda imzalanan protokol ile sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu getirildi.

RESMİ GAZETE’DE ÇIKTI

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik kapsamında bu yıl köpeklere ve gelecek yıl sonuna kadar ise kedi ve gelinciklere mikroçip takılması zorunluluğu getirildi.

TAKTIRMAYANA 10 BİN TL CEZA

Yapılacak uygulama ile birlikte hem hayvanların sokağa atılması engellenecek, hem de çalınan hayvanların daha hızlı bulunabilmesi ve hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması hedefleniyor. Bu yıl sonuna kadar köpeklerine mikroçip taktırmayan hayvan sahiplerine 10 bin lira para cezası verilecek.

MİKROÇİP İLE HAYVAN SAHİBİNE KAYDEDİLİYOR

Yeni çalışmaya ilişkin konuşan Edirne'nin Keşan ilçesinde Veteriner Hekim görevini yapan Yener Eker, şunları söyledi: “Evcil hayvanlar için getirilen zorunlu mikroçip uygulamasına hayvan sahiplerinin ilgisi arttı. Kullandığımız vatandaşlık numarası gibi mikroçiplerin de bir seri numarası var. Mikroçip takılan evcil hayvanlar sahipleri üzerine kaydedilmiş oluyor.

BİLİNÇSİZ SAHİPLENENLER VAR

Ancak maalesef çok bilinçsiz bir şekilde hayvan sahiplenenler var. Ne yazık ki sahiplendikten kısa bir süre sonra da sokağa bırakıp terk ediyorlar. Burada hem hayvanlar mağdur oluyor, hem de kontrolsüz bir şekilde çoğalmış oluyorlar. Evde bakılan bir çocuğun dışarı atıldığını düşünün. O hayvan da ciddi bir depresyona giriyor. Sokağa adapte olmamış bir kedi ya da köpeğin hayatta kalma şansı da azalıyor.

MİKROÇİPİN FİYATI 150 TL

Mikroçip sayesinde hayvanın sahibinin ismi, adresi gibi bilgiler görülebilecek. Mikroçipin bedeli ise 150 lira. Kesinlikle taktırılmasını tavsiye ediyorum. Ayrıca hayvana karşı ihlallerde bunun bir cezai yaptırımı da olacak. Hatta el koymaya kadar gidecek yaptırımlar olacak."

Kaynak: Editör:
Etiketler: hayvanlara çip takılacak, hayvan çip fiyatı ne kadar, kediye çip zorunlu mu, köpeğe çip zorunlu mu, çip zorunluluğu olan hayvanlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı