SADAT nedir? kurucusu kimdir?
Haber
30 Mayıs 2021 - Pazar 14:16 Bu haber 282 kez okundu
 
SADAT nedir? kurucusu kimdir?
Türkiye günlerdir, hakkında arama ve yakalama kararı çıkarılan Sedat Peker’in Youtube üzerinden yayınladığı videolardaki iddiaları konuşuyor. Peker, iddialarını her hafta yayınladığı videolarla sürdürürken, bugün yayınlanan videoda SADAT üzerinden bir takım iddialarda bulundu.
GÜNDEM Haberi
SADAT nedir? kurucusu kimdir?

Kamuoyunun gündemin meşgul eden iddalar arasında yer alan SADAT nedir, SADAT'ın açılımı ve kurucusu olan Adnan Tanrıverdi kimdir? Sedat Peker’in SADAT hakkında verdiği bilgiler ve merak edilenler haberimizde...

SADAT nedir, açılımı ne demek, amaçları ve faaliyetleri nelerdir gibi sorular vatandaşlar tarafından araştırılıyor.

Adnan Tanrıverdi tarafından kurulan SADAT, 2021 yılında kuruldu. Peki SADAT nedir ve ne işe yapar? SADAT'ın kurucusu Adnan Tanrıverdi kimdir? SADAT açılımı nedir? İşte ayrıntılar...

SADAT NEDİR?

SADAT’ın kelime açılımı Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.  kısaltılmışı yani SADAT A.Ş., merkezi Türkiye’de olan bir askeri danışmanlık firmasıdır.

SADAT firması, 2012 yılında emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin girişimiyle kurulmuş olup uluslararası arenada askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve askeri teçhizat alımı gibi hizmetler vermektedir.

Firma’da, alanında uzman bir çok branş ve uzmanlık alanlarından 50 ila 200 emekli Türk Silahlı Kuvvetleri görevlisi barındırmaktadır.

Firmanın hizmetleri arasında danışmanlık, eğitim, konvansiyonel askeri eğitim, alışılmadık askeri eğitim, özel kuvvetler eğitimi ve ordu donatımı yer almaktadır.

Firmanın ifade ettiği misyon ise şu şekilde; "Silahlı Kuvvetlerin ve İç Güvenlik Güçlerinin organizasyonu, iç güvenlik ve savunma alanında stratejik danışmanlık, iç güvenlik ve askeri eğitim ile donatım alanlarında hizmet vererek, İslam Ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamı oluşturmayı ve İslam Dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da Dünya Süper Güçleri arasındaki hak ettiği yerini almasına yardımcı olmaktır."

SADAT’A KARDEŞ ASSAM KURULUŞU

Adnan Tanriverdi tarafından kurulan SADAT A.Ş.'nin siyasi bir odağı olan ASSAM adında aynı çatı altında bir kuruluşu daha var. ASSAM ise, stratejik bir araştırma merkezi işletmekte ve yıllık sözleşmelere ev sahipliği yapmaktadır.

PEKİ, SADAT’I KURAN EMEKLİ TUĞGENERAL ADNAN TANRIVERDİ KİMDİR?

Adnan Tanrıvedi, 8 Kasım 1944 yılında Konya'ya bağlı Akşehir ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve liseyi burada bitiren Tanrıverdi, ortaokul öğreniminden sonra 1962-1963 öğrenim yılında bir yıl olmak üzere ilkokulda vekil öğretmen olarak görev yürüttü. 1963-1964 öğrenim yılında ise bir yıl olmak üzere İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Bölümünde öğrenim gördü.

ASKERİYEYE GİRİŞ SÜRECİ

Tarih 1964 yılına geldiğinden Kara Harp Okuluna giren Adnan Tanrıvedi, 30 Ağustos 1966 yılında; Topçu Subayı olarak pekiyi derece ile Kara Harp Okulu’nu bitirdi. 1967 yılında Topçu ve Füze Okulu Subay Temel Kursunu ikincilikle bitiren emekli Tuğgeneral Tanrıverdi, 1967’nin mart ayında Teğmenliğe yükseltildi. Adnan Tanrıvedi aynı yıl Füsun Hanım dünya evine girdi.

Tanrıvedi sırasıyla: 23ncü Piyade Tugayı 8inci Topçu Taburu’nda (İstanbul), 10uncu Piyade Tümeni Topçu Alayı’nda (Tatvan), 58inci Topçu Er Eğitim Tugayı Karargah Bölüğü ve 1inci Topçu Taburu’nda Batarya Komutanlıkları (Burdur) görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 1970'de Üsteğmen, 30 Ağustos 1973'de Yüzbaşı rütbesine yükseltildi. Topçu Ve Füze Okulu Kurslar Alayı Yedek Subay taburunda Yedek Subay Bölük Komutanlığı yaptı.

1976-1978 yıllarında Kara Harp Akademisinde öğrenim görerek 1978 yılında Kurmay Subay statüsünü kazandı. 1980 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisini bitirdi. Kurmay Sb. olarak; 2nci Piyade Tümen  Komutanlığında  (Adapazarı) İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Kurmay Başkan Vekilliği; Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği; Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı Lojistik ve Harekat Şube Müdürlükleri, Kurmay Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.

30 Ağustos 1980 tarihinde mümtazen terfi ettirilerek Binbaşılığa, 30 Ağustos 1984 tarihinde Yarbaylığa, 30 Ağustos 1987 tarihinde Albaylığa yükseltildi.

Akademi öncesi Özel Tekamül Kursları, Fransızca Temel Kursu ve Gayri nizami Harp Kursu gördü.

1986-1988 yıllarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sivil savunma Teşkilat Başkanlığı, 1988-1990 yıllarında Askeri Yüksek İdare Mahkemesi 1inci ve 2nci Dairelerinde Subay Üyelik ve 1inci Daire Başkan Vekilliği görevlerini yaptı.

1990 yılında 8inci Kolordu Topçu Alay Komutanlığı (Malazgirt) görevine atandı. Bu görevde iken 30 Ağustos 1992 tarihinde Tuğgeneralliğe yükseltildi.

TANRIVERDİ’NİN EMEKLİ OLUŞ TARIHİ

1992-1995 yılları arasında 2inci Zırhlı Tugay Komutanlığı (Kartal), 1995-1996 yıllarında da Kara Kuvvetleri Sağlık Daire Başkanlığı görevlerini yaptıktan sonra 30 Ağustos 1996 yılında kadrosuzluktan emekli oldu.

Emekliye olduktan sonra, 1997:1998 yılları arasında bir yıl süre ile fahri olarak, Üsküdar FM Radyosunun Genel Koordinatörlük görevini yaptı. 30 Mayıs 2004 tarihinde İhlas Marmara Evleri Camii Yaptırma ve Yardım Derneği Yönetim Kurulunda görev yaptı. 28 Kasım 2004 - 22 Kasım 2009 tarihleri arasında ise Adaleti Savunanlar Derneği’nin (ASDER) Genel Başkanlığı’nı yaptı.

SADAT’IN KURULUŞ SÜRECİ

ASDER Onursal Başkanı olarak, Müslüman Ülke Silahlı Kuvvetleri’nin organizasyonu ve stratejik kullanımına danışmanlık, son kullanıcıdan eğitici seviyesi kadar özel konularda eğitim ve harp, silah ve araçlarının temini, bakım ve onarımı hizmetlerinde görev yapmak üzere SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim şirketini 28 Şubat 2012 tarihinde; İslam Ülkelerinin bir irade etrafında birleşmesinin teknik esaslarını inceleme ve İslam birliği temelinin atılması için uygun koşulları oluşturma hizmetleri için "Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneğini" (ASSAM) 24 Mayıs 2013 tarihinde; SADAT A.Ş. bünyesinde hizmet verecek emekli askeri personelin kondisyonlarını muhafaza etme ve geliştirme hizmetlerinin yürütülmesi için "Yunus Uluslararası Doğa Sporları Derneği ve Deniz Sporları Kulübünü" (YUSDER) 19 Ocak 2013 tarihinde kurmuştur.

Halihazırda: ASDER Onursal Başkanlığı ile ASSAM Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi ve YUSDER Yönetim Kurulu Başkanlıklarını yapmaktadır.

Ağustos 2016 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atanan Tanrıverdi, evli ve iki çocuk babası olup Fransızca dilini biliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SADAT nedir, SADAT açılımı ne demek, SADAT'ın amaçları, SADAT'ın faaliyetleri nelerdir, Adnan Tarıverdi kimdir, sedat peker adnan tanrıverdi, sedat peker sadat,
Yorumlar
Haber Yazılımı