"Salgını önlemek mümkündü"
Haber
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 10:26 Bu haber 228 kez okundu
 
"Salgını önlemek mümkündü"
DSÖ’nün görevlendirdiği bir gurup bağımsız bilim insanı kurulu Kovid-19 ile ilgili rapor yayınladı. Cenevre'de açıklanan raporda bilgilere göre, bütün dünayayı saran ve ölümlere neden olan salgına karşı, vaktinde önlem alınmış olsaydı engellenebilirdi.
SAĞLIK Haberi

Rapora ilişkin açıklama yapan kurulunun eş başkanı Ellen Johnson Sirleaf, öteleme, hazırlıksız olma ve krize zayıf tepki verilmek gibi nedenler, salgının üzücü boyutlara ulaşmasında etkili olduğunu belirtti. Ayrıca pandemiyi 21. yüzyılın Çernobil’i olarak tanımlayan uzmanlar, bütün bu olumsuzlukların salgına zemin hazırladığına ve insani krize yol açtığını vurguladılar.

Uzaman kurulda yer alan 13 kişilik ekip Dünya Sağlık Örgütü tarafından oluşturuldu. Sekiz ay boyunca Kovid-19’un yayılma sürecini inceleyen bilim insanları bu süreçte DSÖ ve ülkeler tarafından alınan önlemleri de inceleme imkanı buldu. Diğer yandan salgına başından beri özellikle çok yavaş tepki verdiği gerekçesiyle sık sık eleştirilerin hedefinde olan DSÖ için, bağımsız bilim insanlarının incelemelerinin ardından çok daha erken küresel sağlık aciliyeti durumu ilan etmesi gerektiği sonucu çıktı.

Gelecek salgına hazırlanmak lazım

Bilim insanlarının hazırladığı raporda öne çıkan bazı öneli noktalar ise şu şekilde: “Hazırlık ve müdahale zincirinin her noktası oldukça zayıftı. Salgına karşı hazırlıklar yeteri kadar finanse edilmedi. Uyarı sistemi oldukça yavaştı. Dünya Sağlık Örgütü var olan gücünü ortaya koyamadı. Böylece müdahalede eşitsizliği şiddetlendirdi. Siyasi olarak küresel liderlik yoktu. Şimdi, öncelik Koronavirüs’ten kaynaklanan hastalık ve ölümleri bitirmek. Aşı dağılımı çok haksız ve stratejik durumda değil. İnsanlar üzerindeki yük çok fazla. Bu nedenle hızlıca kısa vadeli önlemler hayata geçirilmeli. Ancak dünya sadece virüse odaklanmayı göze alamaz. Bu krizden ders almalı ve bir sonraki olası salgınlar için plan yapmalı. Covid-19 korkunç bir alarma yol açtı. Bu yüzden şimdi dünyanın uyanması ve geleceğe hazırlanarak, net hedefler, ek kaynaklar, yeni önlemler belirlemesi gerekiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Salgını, önlemek, mümkündü",
Yorumlar
Haber Yazılımı