Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iddialar neler?
Haber
22 Haziran 2021 - Salı 10:16 Bu haber 482 kez okundu
 
Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iddialar neler?
Amerika Birleşik Devletleri’nin talebi üzerine Avusturya makamlarınca gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz ile ilgili dikkat çeken iddialar var.
GÜNDEM Haberi
Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iddialar neler?

Peki, Tükiye’nin de iade edilmesi için girişimlere başladığı Sezgin Baran Korkmaz hakkında hangi iddialar var;

Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah Federal Savcılığı, mahkemeye yaptığı başvuruda iş insanı Sezgin Baran Korkmaz'ın Türkiye'de bulunan mallarının ABD’ye geri verilmesini istemişti.

ABD’DEN TÜRKİYE’YE PARA AKTARILMIŞ

Ayrıca yaptıkları suçları itiraf eden ve bu suçlardan hapis cezası alan Kingston Kardeşler'in ABD Hazinesini dolandırarak kazandığı yarım milyar dolar civarındaki teşviklerin en az 134 milyon dolarının Türkiye'ye gönderildiği belirtildi.

PARALAR SBK ÜZERİNDEN GELMİŞ

Diğer yandan 2014 ile 2018 yılları arasında Türkiye'ye gönderilen bu paralarla Sezgin Baran Korkmaz'a ait olan ilaç, inşaat ve teknoloji başta olmak üzere bir sürü farklı yatırımlar yapıldığı ve şirketler alındığı iddia ediliyor.

KANIT BELGELER ABD SAVCILIĞINDA

ABD’de mahkum olan Kingston Kardeşlerin, Türkiye'ye aktardığı paraların kanıtları da dahil olmak üzere, Korkmaz ve Türkiye irtibatlarıyla ilgili iletişim bilgilerini ABD’li savcılarla paylaştığı da iddia ediliyor.

LEV DERMEN KİMDİR?

Ayrıca Sezgin Baran Korkmaz ve Kingston Kardeşleri tanıştırıp iş yapmalarını sağlayan Lev Dermen isimli şahsın da Korkmaz'ın Türkiye'deki finansörü olduğu iddialar arasında. Utah Federal Savcılığı'nın isteği dahilinde gerçekleştiği belirtilen tedbir kararı “suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesini” düzenleyen 5549 sayılı yasa uyarınca alındı.

SBK İDDİALARI REDDETTİ

İddiaları reddeden Sezgin Baran Korkmaz ise "Gelen her kuruş sermaye Amerikan otoritelerinin ve bankalarının izni ile yapılmıştır" dedi. SBK’nın bu açıklamadan üç hafta sonra hakkındaki tedbir kararı kaldırıldı ve bunu kaldıran kararda imzası olan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz, 16 Ekim'de Adalet Bakanlığı yardımcılığına atandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sezgin Bran Korkmaz, ABD, Türkiye, Avusturya, SBK, Lev Dermen, Kingston Kardeşler, Kingston Brothers,
Yorumlar
Haber Yazılımı