Singapur'da asayişi robotlar sağlayacak
Haber
07 Eylül 2021 - Salı 11:11 Bu haber 276 kez okundu
 
Singapur'da asayişi robotlar sağlayacak
Singapur’da toplumdaki yasadışı eylemleri kontrol etmek için robotlar devriye gezmeye başladı. Yasaklı alanlarda sigara içenler, kaldırımda scooter kullananlar ve seyyar satıcılar devriye gezen robot ile karşılaşıyor.
TEKNOLOJİ Haberi
Singapur'da asayişi robotlar sağlayacak

Singapur hükümeti teknolojiyi insan hayatına uyumlu hale getirmek için yeni adımlar atmaya başladı. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı'na bağlı Ulusal Bilim ve Teknoloji Ajansı (HTX) tarafından üretilen Xavier isimli robotlar, üç hafta sürecek bir deneme için Toa Payoh bölgesinde görev yapacak.

 

SOKAKLARDA DEVRİYE GEZECEK

 

Bu robotların bir kısmı yasaklı alanlarda sigara içenlere ve seyyar satıcılara karşı sokaklarda devriye gezecek. Robotlar ayrıca kaldırımda scooter süren ya da motosikletini riskli kullanan kişilere karşı da tetikte olacak. Robotların üzerine yerleştirilen kameraların 360 derece görüntü yakalayabilme ve gece görüşü özelliği de bulunuyor.

 

ÜÇ HAFTALIK DENEME SÜRECİ

 

Bu gelişmiş özellikler sayesinde robotlar uygunsuz bir durum olduğunda yetkilileri gerçek zamanlı olarak uyarabilecek. Robotlar kaydettikleri görüntüleri ana merkeze gönderdiğinde, yetkililer görüntüleri inceleyip durumu değerlendirerek robotları uzaktan kontrol etme şansına da sahip. Üç haftalık deneme süreci hem robotlarda eksik kalan noktaların giderilmesi hem de video analizlerinin iyileştirilmesi için veri toplamak amacıyla kullanılacak.

 

TAM ŞARJ EDİLDİĞİNDE 4 İLA 5 SAAT ÇALIŞIYOR

 

Maksimum hızı saatte 5 kilometre olan Xavier'ın bataryası tam şarj edildiğinde 4 ila 5 saatlik enerji sağlıyor. HTX'in otomasyon bölümü direktörü Cheng Wee Kiang, "Xavier sayesinde yetkili birimleri bir araya getirip işgücü kaynaklarına ilişkin ihtiyaçları karşılayarak tek robotik platformda daha yüksek operasyonel verim elde edebiliriz" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: singapur, teknoloji, bilim, robot, robot teknolojisi, insansı robotlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı