Suriyelilere yardım, inkılap dersine girdi
Haber
20 Eylül 2021 - Pazartesi 10:37 Bu haber 368 kez okundu
 
Suriyelilere yardım, inkılap dersine girdi
Suriye yaşanan iç savaş ve bu olaylarının Türkiye’ye olan etkisinin vurgulandığı Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi kitabında Suriyelilere yapılan yardım ve Suriyelilerin Türk toplumuyla kaynaştırma projelerinden bahsediliyor.
EĞİTİM Haberi
Suriyelilere yardım, inkılap dersine girdi

Suriye iç Savaşından kaçarak Türkiye’ye gelen milyonlarca Suriyeli mülteciler meselesi 12'nci sınıflarda ders olarak okutulan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi kitabına da girdi.

 

ULUSLARARASI KURULUŞLAR YARDIM SÖZÜNÜ TUTMADI

 

Kitabın “Suriyeli Mülteciler” başlıklı bölümünde, 2011'de başlayan Suriye iç savaşının en büyük etkisi yine Suriye ile en uzun kara sınırına sahip olan Türkiye'de hissedildiği belirtilerek, uluslararası kuruluşlarının mülteciler konusunda verdiği yardım sözünü tutmadığından bahsedildi.

 

MÜLTECİLERE 35 MİLYAR DOLAR HARCAMA

 

Ayrıca kitapta, Türkiye'nin Suriyeli mültecilere 35 milyar doların üzerinde harcama yaptığı da anlatılırken, Suriyelileri Türk toplumuyla kaynaştırma projelerinin de hayata geçirildiği aktarıldı.

 

“AÇIK KAPI” VE “GEÇİCİ KORUMA”

 

Sözcü'nün haberine göre, 2011 yılında 300-400 kadar Suriye vatandaşının Hatay'daki Cilvegözü Sınır Kapısı'na doğru hareketlenmesi, Suriye'den Türkiye'ye yönelik ilk toplu göç hareketini oluşturduğu anlatılan kitapta, şunlar anlatıldı: “Suriye'deki iç savaş birlikte Türkiye'ye göç yoğun bir şekilde artarak sürdü. Türkiye, savaştan kaçan Suriye halkını etnik köken ve inanç gözetmeden “açık kapı” ilkesi ve “geçici koruma” politikası çerçevesinde kabul edeceğini duyurdu.”

 

DİĞER ÜLKELERDEN GELEN YARDIM ÇOK AZ

 

Öte yandan diğer ülkelerden gelen mali desteğin sadece yüzde 3 dolayında kaldığı da anlatılan kitapta şu ifadelere yer verildi: “Türkiye kişi başına düşen milli gelire oranla dünyanın en çok yardım yapan ülkesidir. Mülteciler için Türkiye 35 milyar doların üzerinde harcama yapmıştır. Uluslararası camiadan verilen yardım sözleri yerine getirilmemiştir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: suriyeli mülteciler, suriyeliler, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi kitabı, okul, ders,
Yorumlar
Haber Yazılımı