Suudi Arabistan’da 40 yıllık yasak kaldırıldı
Haber
19 Temmuz 2021 - Pazartesi 08:54 Bu haber 223 kez okundu
 
Suudi Arabistan’da 40 yıllık yasak kaldırıldı
Adı yasaklar ülkesi olarak da bilinen Suudi Arabistan, 40 yıllık bir yasağı kaldırdı. Buna mağazalar namaz vakitlerinde de açık kalabilecek.
DÜNYA Haberi
Suudi Arabistan’da 40 yıllık yasak kaldırıldı

Suudi Arabistan medyasının haberine göre, konuya ilişkin açıklama Suudi Arabistan Odalar Birliği’nden geldi. Yapılan yazılı açıklamada, belirlenen çalışma saatleri içinde satıcıların, çalışanların ve müşterilerin namaz kılmasına imkan tanıyacak şekilde mağazaların açık tutulmasına ve tüm ticari ve ekonomik faaliyetlerine devam etmesine izin verildiği belirtildi.

KARAR SALGINDAN DOLAYI ALINDI

Ayrıca açıklamada, kararın, Kovid-19 salgının yayılmasını önlemek için yürürlükte olan tedbirler kapsamında, satıcıların ve müşterilerin sağlığını ve güvenliğini korumak, namaz vaktinde kapanma dolayısıyla kalabalığın ve uzun süre beklemeyi engellemek amacıyla alındığı kaydedildi.

YASAK 40 YILDIR ÜLKE GENELİNDE UYGULANIYORDU

Emri Bil Maruf ve Nehyi Anil Münker (İyiliği Emretme ve Kötülükten Alıkoyma) heyetinin 1980 yılındaki yürütme düzenlemelerine dayanarak ülke genelinde yaklaşık 40 yıldır ülke genelinde namaz vaktinde mağazaları açık tutmak ve ticari faaliyette bulunmak yasaklanmıştı.

SUUDİ ARABİSTAN SON YILLARDA DEĞİŞMEYE BAŞLADI

Öte yandan Suudi Arabistan, yıldır sürdürdüğü bir takım yasa ve gelenekten vazgeçmek de dahil olmak üzere son zamanlarda geniş siyasi, sosyal ve kültürel değişimlere tanık oldu. Bu değişimlerin en önemlisi kadınların araba kullanmalarına, futbol sahalarına girmelerine ve daha önce sadece erkeklerin yürüttüğü meslekleri icra etmelerine izin verilmesi oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: suudi arabistan, suudi arabistan yasaklar, suudi arabistanda neler yasak, Emri Bil Maruf ve Nehyi Anil Münker,
Yorumlar
Haber Yazılımı